Beş-onbeş yaş arası çocuklarda alt üriner sistem disfoksiyonu sıklığının ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of prevalence and risk factors of lower urinary tract disorders in children between five and fifteen years old
  1. Tez No: 536167
  2. Yazar: NUJİN ULUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KAVAZ TUFAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Uluğ, N. Beş-Onbeş Yaş Arası Çocuklarda Alt Üriner Sistem Disfoksiyonu Sıklığının ve Risk Faktörlerinin Değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2019. Bu çalışmada Nisan 2018-Eylül 2018 tarihleri arasında Eskişehir Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanemize başvuran altta yatan nörolojik ya da kronik böbrek hastalığı ve daha önce idrar yolu enfeksiyonu öyküsü olmayan 5-15 yaş arasında 500 sağlıklı çocukta işeme disfonksiyonu prevelansını tarayarak alt üriner sistem disfonksiyonu saptadığımız hastalardaki risk faktörleri prospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların 260'ı (%52) kız, 240'ı (%48) erkekti. Hastaların yaş ortalaması 8,6±2,9 yıl olarak saptandı. İşeme Bozukluğu Semptom Skorlaması 8'in üzerinde olan 44 (%8.8) hastada AÜSD saptandı. Kızlarda daha sık saptanmasına rağmen AÜSD olan erkek olguların aile öyküsünde daha sık AÜSD saptandı. Obez ve fazla kilolu olanlarda AÜSD sıklığının ve idrar kaçırma semptomlarının artmış olduğu saptandı. Okul öncesi ve okul çağındakilerde oyun sırasında idrar tutma, tuvalete koşma ve yetişemeden altına kaçırma semptomları adolesanlara göre daha sık saptandı. AÜSD semptomları nedeniyle en çok adolesan ve okul çağındakilerin hayatının etkilendiğini saptandı. Kabızlık ile anlamlı ilişki saptanmadı ancak tuvalete yetişemeden altına kaçırma semptomu ile kabızlık arasında anlamlı ilişki saptadı. Çocuğunun kabızlığının farkında olmayan ailelerin %28.6'sının rektum çapının artmasına neden olan kronik kabızlık varlığını atladığı saptandı. AÜSD olan hastalarda yaptığımız radyolojik incelemede rezidüel idrar miktarının yaşla beraber arttığı saptandı. Mesane kapasitesinin, rektum çapının ve rezidüel idrar miktarının kızlarda daha yüksek olduğu saptandı. Fazla kilolu ve obez grupların mesane kapasitesi daha az saptandı. Obez grubun rektum çap ortalaması zayıf gruba göre daha yüksek saptandı. AÜSD olanların ailelerinde babadan daha sık olmakla birlikte anne ve kardeşte eşit sıklıkta AÜSD'nin izlendiğini saptandı. Bu çalışma AÜSD'nin sıklığını ve risk faktörlerininin anlaşılması konusunda literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Uluğ, N. Evaluation of Prevalence and Risk Factors Of Lower Urinary Tract Disorders in Children Between Five and Fifteen Years Old. Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Eskişehir, 2019. In this study, prevalence of voiding dysfunction in 500 children aged between 5-15 years who were admitted to our hospital between April 2018 and September 2018 without underlying any neurological or chronic kidney disease and history of urinary tract infection investigated and risk factors evaluated prospectively. 260 (52%) of the patients were female and 240 (48%) were male. The mean age of the patients was 8,6±2,9 years. Lower urinary tract dysfunction (LUTD) was detected in 44 (8.8%) patients with Dysfunctional Voiding and Incontinence Scoring System (DVISS) score of more than 8. Although it was found more frequently in females, LUTD was found more frequently in the family history of male patients with LUTD. The incidence of LUTD and urinary incontinence symptoms were found to be increased in obese and overweight groups. Holding urine during game, urinary incontinance and and sudden onset of urination need were more frequent in Preschool and school-age groups than adolescents. It was determined that the life of adolescent and school-age groups were affected most by the symptoms of LUTD. No significant correlation was found with constipation, but a significant relationship between constipation and urinary incontinence found. It was determined that 28.6% of the families who were not aware of the constipation of their child had misunderstood the presence of chronic constipation which caused dilatation in rectum diameter. In the radiological examination of patients with LUTD, residual urine volume increased with age. Bladder capacity, rectum diameter and residual urine amount were higher in girls. Bladder capacity of overweight and obese groups were less. The mean rectal diameter of obese group was higher than low-weight group. It was found that mothers and siblings were equally more frequent than fathers in family prevelance of patients with LUTD. This study contributes to the literature on understanding the prevalence and risk factors of LUTD.