Kişilerarası ilişkiler psikoterapisi eğitimi almanın, subjektif mutluluk, empati, duyguları ifade etme ve yakın ilişkilerde yaşantılar üzerindeki etkisinin incelenmesi
The effects of interpersonal relationship psychotherapy training on subjective happiness, empathy, expressing emotions and experiences in close relationships
  1. Tez No: 508155
  2. Yazar: CANSU VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada 64 saatlik Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi Giriş Eğitimi alan katılımcıların eğitim öncesi ve sonrası subjektif mutluluk, empati, duyguları ifade etme ve yakın ilişkilerde yaşantılar bağlamındaki değişiklikleri incelenmiştir. Araştırma, 2018 yılında Üsküdar Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi Giriş Eğitimi'ne katılan 47 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Oxford Mutluluk Ölçeği, Toronto Empati Ölçeği, Duyguları İfade Etme Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II ile toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: Genel olarak KİPT eğitimi katılımcılarda mutluluk, duyguları ifade etme ve bağlanma örüntüleri konularında gelişmelerle sonuçlanmıştır. KİPT eğitiminin etkisi cinsiyet ve meslek grupları özelinde incelendiğinde mutluluğa olan etkisinin bütün gruplarda gözlemlendiği dikkat çekmektedir. Kadın ve erkeklerde maladaptif bağlanma örüntülerini azalırken, bu azalma farklı bağlanma örüntüleri üzerinden yaşanmıştır. Meslek gruplarına göre de KİPT'in farklı konularda gelişime yol açtığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, subjective happiness, empathy, expressing emotions and experiences in close relationships is examined whether Interpersonal Psychotherapy Training which is given for 64 hours has any effect on the participant's level of subjective happiness, empathy, expressing emotions and experiences in close relationships. The research was carried out in the year of 2018 with 47 participants who received Interpersonal Psychotherapy Training in Uskudar University Continuing Education Application and Research Center (USEM). In this research, Oxford Happiness Scale, Toronto Empathy Questionnaire, The Emotional Expressiveness Questionnaire, Experiences in Close Relationships-Revised had been used. The findings obtained can be summarized as follows: Levels of subjective happiness, expressing emotions and attachment patterns has changed due to IPT training received by the participants. When examined in the context of gender and occupational groups, the effect of IPT training is particularly noticeable on subjective happiness. While maladaptive attachment patterns decreased in males and females, this decrease occurred over different attachment patterns. According to the occupational groups, it has been determined that IPT training leads to development in different issues.