Kişilerarası danışmanlık eğitiminin eğitimi alanlar üzerindeki etkisi ve yüz yüze ve çevrimiçi (online) eğitimin karşılaştırılması
The impact of interpersonal counseling training on trainees and the comparison of face-to-face and online training
  1. Tez No: 907187
  2. Yazar: SELEN TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Mevcut tez çalışmasında Kişilerarası Danışmanlık eğitiminin eğitimi alan ruh sağlığı çalışanları ve öğrencileri üzerindeki etkisi ile Kişilerarası Danışmanlık eğitimini yüz yüze ortamda almak ile çevrimiçi (online) ortamda almanın karşılaştırılması yapılmıştır. Eğitimin eğitimi alanların duygu düzenleme becerileri, duygusal zeka kişisel farkındalık boyutu, sosyal zeka, empati düzeyleri ve psikiyatrik belirti düzeyleri üzerindeki etkisi sınanmıştır. Kişilerarası Danışmanlık, Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi'nden uyarlanan yapılandırılmış ve kısa süreli bir danışmanlıktır. 135 kişi ile yürütülen araştırmada katılımcılar yüz yüze, çevrimiçi ya da aktif kontrol grubu olan makale okuma grubuna seçkisiz olarak atanmıştır. Yüz yüze grup iki modülden oluşan Kişilerarası Danışmanlık eğitimini iki yarım gün olmak üzere yüz yüze ortamda almıştır. Çevrimiçi grup da aynı eğitimi yine iki yarım gün olmak üzere çevrimiçi ortamda almıştır. İki modül eğitim toplam 10 saat sürmüştür. Makale grubu ise Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisini tanımlayan temel bir makale okumuştur. Yüz yüze ve çevrimiçi gruba bağımlı değişkenlere ait veri toplama araçları eğitim başında ve sonunda uygulanmıştır. Makale grubuna veri toplama araçları çalışma başında ve makale okuması gerçekleştikten sonra uygulanmıştır. Son testlere ait veriler tüm gruplardan elde edildikten sonra makale grubuna da çevrimiçi ortamda aynı eğitim verilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, yüz yüze ve çevrimiçi ortamda eğitimi almanın ayrımı yapılmadığında Kişilerarası Danışmanlık eğitiminin duygu düzenleme becerileri düzeyi, duygusal zekanın genel puanı ile kararlılık, kendine saygı ve duygusal benlik puanlarını istatistiksel açıdan anlamlı olarak arttırdığı bulunmuştur. Eğitim sonunda psikiyatrik belirti düzeyleri anlamlı olarak düşmüştür. Üç grubun ön test ve son testleriyle yürütülen karışık desenler için iki yönlü varyans analizi sonucunda eğitimi yüz yüze ve çevrimiçi ortamda almanın ilgili değişkenler açısından anlamlı farklılık oluşturmadığı saptanmıştır. Yüz yüze eğitim almak duyguları düzenleme becerileri duyguların bedensel algısı boyutu üzerinde makale grubuna kıyasla anlamlı ölçüde etkili bulunmuştur. Çevrimiçi eğitim almak ise duygusal zeka kararlılık alt boyutu üzerinde makale grubuna kıyasla anlamlı olarak etkili bulunmuştur. Bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this current thesis study, the impact of Interpersonal Counseling training on mental health professionals and students, and the comparison of receiving Interpersonal Counseling training in a face-to-face environment and online were made. Interpersonal Counseling is a structured and time-limited counseling which is derived from Interpersonal Psychotherapy. The effect of the training on emotion regulation skills, emotional intelligence intrapersonal dimension, social intelligence, empathy levels and psychiatric symptom levels of the trainees was tested. The study was conducted with 135 people and the participants were randomly assigned to one of face-to-face, online or article reading groups. The face-to-face group received the Interpersonal Counseling training, which consists of two modules, in a face-to-face environment for two half days. The online group also received the same training online for two half days. The two-module training took a total of 10 hours. The article group read a basic article describing Interpersonal Psychotherapy. Data collection tools were applied to face-to-face and online groups at the beginning and end of the training. Data collection tools were applied to the article group at the beginning of the study and after the article was read. After the data of the post-tests were obtained from all groups, the same online training was given to the article group. According to the results of the analysis, when the distinction between face-to-face and online education was not made, it was found that Interpersonal Counseling training significantly increased the level of emotion regulation skills, the general score and the subscales of self-regard, assertiveness and emotional self-awareness of emotional intelligence. At the end of the training, psychiatric symptom levels decreased significantly. As a result of the two-way analysis of variance for the mixed designs carried out with the pre-test and post-tests of the three groups, it was determined that receiving the training in face-to-face and online environments did not make a significant difference in terms of the relevant variables. Having face-to-face training found to be significantly effective on the increase of sensation subscale of emotional regulation skills compared to the article group. Taking online education found to be significantly effective on the assertiveness subscale of emotional intelligence compared to the article group. The findings are discussed in the light of the literature.