An analysis of the optimal design of feed-in tariff policy for photovoltaic investments in Turkey
Türkiye'deki fotovoltaik yatırımlar için optimal tarife garantisi tasarımının analizi
- Tez No: 508161
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TEOMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisinden faydalanarak doğrudan elektrik üretimi sağlayan sistemlere fotovoltaik sistemler denir. Son yıllarda birçok ülke enerji güvenliğini artırmak ve küresel ısınma hızını yavaşlatmak için yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanarak elektrik üretmeye başlamıştır. Bugün Türkiye'nin enerji alanındaki dışa bağımlılığını göz önünde bulundurursak, yenilenebilir enerji kaynaklarından özellikle güneşten, elektrik üretmesinin birçok açılardan sayısız olumlu etkisi olacağı düşünülmektedir. Karbon salınımının azalması, enerji güvenliğinin sağlanması, daha fazla ve daha güvenli iş alanlarının yaratılması güneş enerjisinden faydalanarak elektrik üretmenin sağladığı başlıca olumlu etkilerdir. Dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımların yapılması için birçok teşvik mekanizması uygulanmaktadır. Bu teşvik mekanizmalarının içinde en yaygın kullanılan mekanizma tarife garantisi mekanizmasıdır. Tarife garantisi, resmi makamlar ile yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapanlar arasında gerçekleşen uzun dönemli satın alım garantisi sunan bir teşvik mekanizmasıdır. Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'deki fotovoltaik yatırımlar için en uygun ve en etkin tarife garantisi tasarımını ortaya koymaktır. Bu sebeple yatırımcıların tercihlerini ve marjinal ödeme istekliliklerini açığa çıkarmak için seçim deneyi temelinde bir anket tasarlanmıştır. Anket güneş enerjisi üzerine çalışan şirketlerin personellerine uygulanmıştır. Anketten sağlanan verilerle karma logit modeli kullanılarak yatırımcıların marjinal ödeme istekleri hesaplanmıştır. Bu bağlamda daha uzun sözleşme süresine sahip tarife garantisi tasarımlarının pozitif ödeme istekliliği yarattığı gözlemlenirken, kW saat başına düşük ödeme miktarı, güneş panellerine uygulanan gözetim vergisi ve yarışma temelli katkı payı keşfinin fotovoltaik yatırımlara olan ilgiyi azalttığı gözlemlenmiştir. Anahtar Sözcükler Güneş Enerjisi, Fotovoltaik Sistemler, Tarife Garantisi, Tercih Deneyi, Karma Logit Modeli, Ödeme İstekliliği.
Özet (Çeviri)
The system that generates electricity by directly utilizing solar energy is called photovoltaic (PV) system. In recent years, many countries started to generate electricity by utilizing renewable energy sources to increase their energy supply and to slow down global warming. Considering the current external dependence of Turkey for energy, it is thought that generating electricity from renewable energy sources, especially solar energy, could bring positive results in various aspects. These aspects consist of the reduction of carbon emissions, the provision of energy security, and the creation of new jobs that are safer. Many incentive mechanisms are being implemented around the world to enhance investments in renewable energy sources. The most common one is feed-in tariff (FIT) mechanism. FIT is the long-term agreement between governments and firms investing in solar energy, where governments guarantee to purchase the energy produced by firms. This thesis aims to reveal the optimal FIT design for PV investments in Turkey. Therefore, a questionnaire was designed on the basis of choice experiment (CE) to find out preferences and marginal willingness to pay (MWTP) of investors. The questionnaire was conducted on people working in solar energy firms. After data collection, the MWTP was calculated by using the coefficient obtained from mixed logit model. According to econometric estimations, while FIT design with longer contract duration creates positive MWTP for PV investments, low payment amount per kWh, tax policy for imported PV panels and license fee decrease the attractiveness of PV investments. Key Words Solar Energy, Photovoltaic Systems, Feed-in Tariff, Choice Experiment, Mixed Logit Model, Willingness to Pay.