Bir İtalyan halk tiyatrosu (Commedia dell'arte) örneği olarak: Antonio Fava tiyatrosu
Antonio Fava's theatre as an example of Italian folk theatre
  1. Tez No: 508165
  2. Yazar: BASİM DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA EZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Pazar yerinde başlayan ve zamanla değişerek ve gelişerek günümüze kadar hayatta kalmayı başaran Commedia dell'Arte 16. yüzyıl ortalarında doğmuştur. Tam anlamıyla gelişmiş bir Commedia gösterisine benzer kaydedilmiş ilk örnek ise 1568 yılında gerçekleşmiştir. Antonio Fava bu köklü geleneği, günümüzde devam ettiren önemli bir sanatçıdır. Birçok oyuncuyu ve kuramcıyı etkilemeyi başaran Commedia dell'Arte ve onun günümüzdeki temsilcilerinden“Antonio Fava”Tiyatrosu hakkında yapılan bu araştırmada, hem oyuncuların ve kuramcıların hatıratlarından ve yazılarından hem de konu hakkındaki araştırma yazılarından yararlanılmıştır. Ayrıca Antonio Fava ile görüşülerek hem Commedia dell'Arte hakkında hem de sanat görüşü ve tiyatrosu hakkında bilgi alınmıştır. İtalyan Halk Tiyatrosu olan Commedia dell'Arte ve günümüzdeki temsilcilerinden Antonio Fava Tiyatrosu(Arscomica) ile ilgili yapılan bu tez çalışmasıyla, Commedia dell'Arte'nin günümüzdeki konumunu vurgulayarak, alanda çalışma yapanlar için bir kaynak oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Commedia dell'Arte started in 16th century in the marketplace and changed over time and managed to survive until today. The first recorded example, similar to a completely developed Commedia show, was recorded in 1568. Antonio Fava is an important artist who maintains this tradition today. In this research on the Commedia dell'Arte and it's representative Antonio Fava, have been utilized from the diaries and researches of many actors and theorists who affected by Commedia dell'Arte. Also it is discussed with Antonio Fava, about the Commedia dell'Arte and his art vision and his theatre. It is intended to do research on The Italian Folk Theatere and Antonio Fava's Theatre(Arscomica) and also it is intended to uncover Commedia dell'Arte's current position and importance. And to be a utility source for who do research in this field.