Don Giovanni Operası ve üzerindeki Commedia dell'Arte etkisi
The influence of the Commedia dell'Arte on the Don Giovanni Opera
  1. Tez No: 801379
  2. Yazar: FURKAN AKTAKKA
  3. Danışmanlar: PROF. EROL İPEKLİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Şarkıcılığı ve Rejisörlüğü Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, İtalyan halk tiyatrosu geleneği Commedia dell'Arte'nin librettosunu Lorenzo da Ponte'nin yazdığı ve Mozart'ın bestelediği Don Giovanni operası üzerindeki etkileri mercek altına alınmıştır. Bu bağlamda ilk olarak Commedia dell'Arte irdelenmiş, ardından Don Giovanni hikayesinin kaleme alınmış ilk versiyonu olan Tirso de Molina'nın El Burlador de Sevilla y convidado de piedra adlı eseri ve bu eserin kaleme alındığı İspanyol Tiyatrosunun Altın Çağı olarak da adlandırılan dönem incelenmiştir. Sonrasında Commedia dell'Arte'nin İspanyol Altın Çağı Tiyatrosu (1492-1681) üzerindeki etkileri ve ardından Lorenzo da Ponte ve Mozart'ın Don Giovanni operasını hazırladıkları süreçte kullandıkları ve etkilendikleri kaynaklar araştırılmıştır. Son olarak Commedia dell'Arte'nin Don Giovanni operası üzeindeki doğrudan ve dolaylı etkileri incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı bu çalışmada değinilen konularla ilgili araştırma yapmayı planlayan araştırmacılara veri sunmanın yanı sıra Don Giovanni operasını sahnelemeyi planlayan rejisörlere ve bu eserdeki rolleri seslendirecek opera şarkıcılarına eser hakkında derinlemesine bilgi sağlanmasıdır. Bu bağlamda eserin gelecekteki temsillerinin daha derinlikli bir biçimde icra edilebilmesi amacıyla Don Giovanni operasını ve kökenlerini farklı görüş ve yaklaşımlarla ele alan aydınlatıcı bir kaynak oluşturulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the Italian folk theater tradition Commedia dell'Arte on the opera Don Giovanni, whose libretto was written by Lorenzo da Ponte and composed by Mozart, were examined. In this context, firstly, Commedia dell'Arte was examined, then Tirso de Molina's El Burlador de Sevilla y convidado de piedra, which is the first version of the Don Giovanni story, and the period in which this work was written, also called the Golden Age of Spanish Theatre (1492-1681), were examined. Afterwards, the effects of the Commedia dell'Arte on the Spanish Golden Age Theater and the inspiring sources of Lorenzo da Ponte and Mozart in the process of preparing Don Giovanni opera were investigated. Finally, the direct and indirect effects of Commedia dell'Arte on Don Giovanni's opera were examined. The main purpose of the study is to provide data to the researchers as well as to provide in-depth information about the work to the opera directors and to the opera singers who will perform the roles in this work. In this context, it is aimed to create an enlightening resource that deals with Don Giovanni's opera and its origins with different views and approaches in order to perform the future representations of the work in a more in-depth manner.