Global markaların yerel (Glokal) pazarlara servis edilmesi ve bu stratejilerin değerlendirilmesi: Antalya ili deterjan sektörü üzerine yapılmış bir uygulama
Serving global brands to local (Glocal) markets and evaluating these strategies: An application on the detergent industry in Antalya province
- Tez No: 508178
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT NEVFEL ELGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Globalleşmenin getirmiş olduğu teknolojik gelişmelere bağlı olarak, nüfusun süratli bir artış göstermesi ile birlikte, sosyo-ekonomik yapısındaki değişimler tüketici satın alma davranışını, talep ve ihtiyaçlarını farklılaştırmıştır. Tüketici davranışları sosyal, kültürel, psikolojik ve kişisel faktörlerden etkilenmektedir. Bundan dolayı kişiden kişiye, şehirden şehre hatta ve hatta pazardan pazara bile değişen satın alma eylemleri bulunmaktadır. Küresel kulvarlarda faaliyetlerine devam eden bütün işletmeler, girdikleri ülkelerdeki pazarlarda stratejilerini o ülke pazarlarına adapte etmek durumunda kalmaktadır. Bu sayede global başarılarını yerel pazarlarda da başarıya dönüştürebilirler. Ancak ürün yerel pazarlara servis edilirken, hangi özelliklerini vurgulamalıdır? Tüketiciler, bir ürünü satın alırken nelere önem vermektedir? Bu soruların yanıtı bu çalışmada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological developments brought about by globalization, rapid population growth, changes in the socio-economic structure of the population have differentiated consumer purchasing behavior from wishes and needs. Consumer behaviors are influenced by social, cultural, psychological and personal factors. Therefore, there are purchasing actions that vary from person to person, from city to city, even from market to market.All businesses that continue to operate on the global lane will have to adapt their strategies to the markets of the countries in which they are located. On this basis, they can turn global success into success in the local market. But what characteristics should be emphasized when the product is served to local markets? What do consumers pay attention to when purchasing this product? The answer to these questions lies in this study.