Kadının soyadı
Surname of the woman
- Tez No: 508177
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma ile amaçlanan, Türk Medeni Kanunu madde 187 ve 173'teki mevcut durumun her yönüyle değerlendirilmesi ve“olması gerekenin”belirlenmeye çalışılmasıdır. Çalışmanın ilk bölümünde ad ve soyadı terimsel manada açıklanarak, soyadının kısa tarihçesine yer verilmiş ve hukuki niteliği belirlenmiştir. Ayrıca soyadının sosyolojik ve psikolojik olarak insanlar üzerindeki etkileri değerlendirilmiş, bu bağlamda kadın açısından önemi anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde hem eski hem de yeni Medeni Kanun dönemindeki evlenme ve boşanmada kadının soyadına ilişkin mevcut yasal düzenlemeler incelenmiş ve bunun yabancı ülke hukuklarındaki düzenlemelerle karşılaştırılması yapılmıştır. Nihayetinde, Türkiye açısından en uygun olan hukuki düzenleme tespit edilmeye çalışılmış ve bir çözüm önerisi sunulmuştur. Son olarak üçüncü bölümde, kadının soyadı meselesi yargı kararları doğrultusunda irdelenmiş, bunu yaparken de sadece Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararları ile sınırlı kalınmamış, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the current state of the Turkish Civil Code for article 187 and 173 in every aspect and try to propose an alternative model. In the first part of the study, name and surname are explained terminologically, followed by a brief history of surname in Turkey and an analysis of its legal dimension. Also, the sociological and psychological effects of surname on human beings are explored and the importance of surname for women is evaluated. In the second part of this study, legislative regulations over the surname of women in marriage and divorce during the period of both the former and the current Civil Code is examined in comparison to the legal regulations in foreign countries. In the end, a proposal for a regulation that seems to best fit the Turkish law is offered with a list of suggested resolutions. Finally in the third part, surname of women is analyzed with regards to judicial decisions. This is done by studying the decisions of not only the Turkish Constitutional Court and Turkish Supreme Court, but also the European Court of Human Rights.