Türkiye'deki üniversitelerin kariyer merkezlerinin iş modeli inovasyonu: E-kariyer, kariyer karnesi modeli
Business model innovation of universities career centers in Turkey: E-career and career carnet application
  1. Tez No: 508184
  2. Yazar: SEVGİ SÖNGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE OBEN ÜRÜ SANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversitelerin kariyer merkezlerinin kritik iş süreçlerinin iş modeli inovasyonu çerçevesinde gözden geçirilerek bütünleşik bir e-kariyer sisteminin ve bu sistemin çıktısı olan kariyer karnesi modelinin ilk kez geliştirilerek ortaya konulmasıdır. Çalışmada, kariyer kavramı, kariyer geliştirme kavramı, kariyer modelleri ve aşamaları incelenmiş kariyer geliştirme kavramı kapsamında üniversitelerin kariyer merkezi faaliyetleri araştırılmıştır. Öte yandan Türkiye'nin de içinde bulunduğu pek çok ülkenin benimsediği Yükseköğretim modeli olan Bologna sisteminin gelişimi ve Türkiye'de uygulama adımları hakkında bilgi verilmiş ayrıca Bologna sürecinin temel öğrenim çıktıları olan bilgi, beceri ve yetkinlik kavramları ele alınarak açıklanmıştır. Ayrıca örgütlerin iş yapış şekillerini belirleyen iş modeli ve yönetim tarzını ortaya koyan süreç yönetimi kavramları açıklanarak inovasyon bakış açısı ile iş süreçleri iyileştirme çalışmaları araştırılarak ortaya konulmuştur. Bu çalışmanın uygulama kısmı, Türkiye'de faaliyet gösteren bir Vakıf üniversitesinin Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezinde gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede söz konusu örgütlerde ele alınan süreçlerden sorumlu beyaz yakalı çalışanların verdikleri bilgiler ve form ve dokümanlardan edinilen bilgiler dikkate alınmıştır. Çalışmanın sonucunda, kariyer merkezlerinin iş modeli inovasyonu süreçlerinin gözden geçirilmesi, iyileştirilmesi ve bir otomasyon sistemi olan süreç yönetim ve takip sistemine entegre edilmesine yönelik bir uygulanma olan e-kariyer sistemi oluşturulmuştur. Aynı zamanda e- kariyer modelinin bir çıktısı olan kariyer karnesi modeli ortaya konulmuştur. Bu çalışmanın literatüre kuramsal ve uygulamada katkıları bulunmaktadır. Çalışmanın kuramsal katkısı, üniversitelerin kariyer merkezlerinin iş modeli inovasyonu çerçevesinde bütünleşik bir kariyer sisteminin geliştirilerek ortaya konulmasıdır. Çalışmanın uygulamadaki katkısı ise, üniversitelerin kariyer merkezlerinin iş modeli inovasyonu çerçevesinde süreç yönetim ve takip sistemine entegre bütünleşik e-kariyer sisteminin ve kariyer karnesi uygulamasının Türkiye'de ilk defa geliştirilerek uygulamasının yapılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop and introduce a first-time integrated e-career system and, as an output of this system, a career carnet application, by reviewing the critical business processes of university career centers within the frame of business model innovation. In this study; the concepts of career and career development, models and stages of career are examined, and within the scope of career development concept, career center activities of universities are investigated. On the other hand, the information on the development of Bologna system, which is a higher education model adopted by many countries including Turkey, and its practical steps in Turkey is provided; and the concepts of knowledge, skills and competence, which are the major learning outcomes of the Bologna process, are explained. In addition, the concept of process management that defines the management style and the concept of business model that determines business manners of organizations are explained, and the innovative improvement works for business processes are examined and executed. Practical part of this study has been implemented at the Career Planning, Application and Research Center of a Foundation University operating in Turkey. In this framework, the information given by the white-collar workers responsible for the processes in the relevant organizations, and the information obtained from on-site observation and forms and documents are taken into consideration. As a result of the study, an e-career system has been established, which is an application to review, improve and enhance business model innovation processes of the career centers and integrate them into an automation system known as process management and tracking system. At the same time, the career carnet application, which is an output of the e-career model, has been introduced. This study makes theoretical and practical contributions to the literature. The theoretical contribution is that an integrated career system of university career centers has been improved and introduced within the frame of business model innovation. The practical contribution is that an integrated e-career system of university career centers, which is integrated into process management and tracking system within the frame of business model innovation, and a career carnet application have been developed and implemented for the first time in the world.