Türk dış politikası açısından bir kriz örneği: Iraklı Kürt sığınmacılar(1991) ile Suriyeli mültecilerin(2011) karşılaştırılması
An example of a crisis in the Turkish foreign policy: Comparison of Iraqi Kurdish asylum seekers(1991) and Syrian refugees(2011)
- Tez No: 462204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ülkeler sürekli krizlerle karşılaşmaktadır. Ancak krizler bir ülkenin içinde yaşandığı gibi ülkeler arasında da yaşanmaktadır. İki ülke arasında meydana gelen krizler bazen büyüyerek bölgesel veya uluslararası krizlere neden olabilir. Bundan dolayı krizler meydana geldiklerinde iyi yönetilmesi gerekmektedir. Kriz yönetiminde amaç kriz başlamadan önlemek veya krizi ulusal menfaatlere göre yönetmektir. Ülkeler sahip olduklar tarihi misyonları, kültürel bağları ve jeopolitik konumları nedeniyle bazı krizlere dolaylı ya da doğrudan müdahil olmaktadır. Türkiye, bulunduğu coğrafyada meydana gelen krizlerden etkilenmektedir. 1980-1988 yılları arasında meydana gelen İran- Irak Savaşı'nda Türkiye tarafsız kalmış ve savaş boyunca her iki ülke ile ilişkilerine önem vermiştir. Fakat daha sonra I. Körfez Krizi başlamış ve Türkiye bu krizden doğrudan etkilenmiştir. I. Körfez Krizi sosyal, kültürel ve ekonomik sonuçları olan göç krizine yol açmıştır. Türkiye 2010 yılında meydana gelen Arap Baharı'ndan da etkilenmiştir. Tunus'ta başlayan ve bölgede birçok ülkeyi etkileyen halk ayaklanmalarının son durağı Suriye olmuştur. Suriye'deki ayaklanmalar rejimin sert tutumundan dolayı iç savaşa dönüşmüştür. Suriye iç savaşının uzamasına ve bazen de şiddetinin artmasına bağlı olarak Türkiye'deki mülteci sayısı 3 milyona yaklaşmıştır. Dünyanın farklı yerlerinde yaşanan göç sorunları gibi Türkiye de bazı göç sorunlarıyla karşılaşmıştır. Suriyeli mülteci göçünün Türkiye'ye sosyal, kültürel ve ekonomik etkileri olmuştur. Bu çalışma ile amacım Türkiye'nin Iraklı Kürt sığınmacı krizi ile Suriyeli mülteci krizinden neden etkilendiğini, kriz boyunca nasıl bir yol izlediğini karşılaştırmalı olarak ortaya koymaktır. Anahtar Kavramlar : Türk Dış Politikası, Kriz, Kriz Yönetimi, Iraklı Kürt Sığınmacılar, Suriyeli Mülteciler
Özet (Çeviri)
Countries always confront with crises. However, as well as crises occur in a country, they also occur between countries. Crises which are occurred in a country, sometimes may cause regional or international crises crescively. Therefore, crises could be managed well when they occurred. Purpose in the crisis management is preventing the crisis before start or managing the crisis according to national interests. Countries get involve in some crises directly or indirectly because of their historical background, cultural connections and geopolitical position. Turkey is also affected from the crises which appeared in its geography. Turkey was objective for the war that is occurred between Iran and Iraq through 1980 - 1988 and they gave importance to the relations with the two countries. However, I. Gulf War started after a while and Turkey affected directly from that. After the I. Gulf War, a migration crisis occurred which was the cause of some social, economical and cultural results. Turkey affected by the Arab Spring that occurred in 2010. Revolts that affect many countries started from Tunis and ended up with Syria. Revolts in Syria became civil war because of strict attitude of regime. Number of refugees in Turkey closed to 3 million depending upon extension of civil war and increase of violence. Turkey has also opposed with the migration problems as problems that occurred in different countries of world. Migration of Syrian refugees had social, cultural, economical effects on Turkey. My aim in that research in introducing comparatively how Turkey is affected by the crisis of Iraqi Kurdish asylum seekers and Syrian refugees. Key Words : Turkish Foreign Policy, Crisis, Crisis Management, Iraqi Kurdish Asylum Seekers, Syrian Refugees