Dereotu (anethum graveolens l.)'nda farklı ekim zamanları ve yöntemlerinin verim ve kaliteye etkisi
  1. Tez No: 50821
  2. Yazar: ELVAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ABSTRAKT Bu deneme, E.Ü. Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü'nün Bornava araştırma alanında yapılmış, denemede dereorunun farklı ekim zamanlan ve yöntemlerinin verim ve kaliteye etkisi araştırılmıştır. Deneme, 1993- 1994 yıllan arasında yürütülmüş, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan olmak üzere altı farklı ekim zamanı ile sıraya ve serpme olmak üzere iki farklı ekim yöntemi uygulanmıştırJBn yüksek tarla verimleri, Ocak ayında ve serpme ekim yönteminde elde edilmiştir. Ortalama olarak yeşil herba verimi; 364.2-694.6 kg/da, drog herba verimi; 112.2-244.8 kg/da, drog yaprak verimi; 39.9-104.3 kg/da ve kuru madde verimi; 74.0-2 15.2 kg/da arasında bulunmuştur. Uçucu yağ oranlan, drog herbada %0. 13-0.84 arasında, drog yaprakta %0.28- î. 10 arasında saptanmıştır. Drog herbada şubat ayı, drog yaprakta ise Mart ve Nisan aylan en iyi sonucu vermiştir. Bitkiler çiçeklerime başlangıcında hasat edildiğinden Phellandrene oram (%26.04-53.73) Carvon oranından ( 1- 18.05) yüksek bulunmuştur. ABSTRACT The effects of different sowing times and sowing systems on yield and quality in Anethum graveolens L. production were assessed in trials at Agean University, Agricultural Faculty, Field Crop Department at Bomova. The study was carried out in 1993- 1994. Different six sowing times (November, December, January, February, March, April) and two sowing systems (Broadcast seeding, line seeding) was applied. By the findings, the highest field yield were obtained in January and broadcast seeding system. From the data obtained, green herbage yield, drag herbage yield, drag leaves yield, dry matter yield ranged from 364.2 to 694.6 kg/da, 1122 to 244.8 kg/da, 39.9 to 104.3 kg/da, 74.0 to 215.2 kg/da, respectively. Essential oil in drug herbage percentages and drug leaves 'percentages ranged from 0.13 to 0.84 % and Ö2E to 1.10 %, respectively. While the highest values of essential oil were found for drug herbage in February, drag leaves were found in March and April. Plants were harvested at the begining of flowering. For that reason, phellandren rate (26.04-53.73 %) was obtained higher than carvon rate ( 1- 18.05).
Özet (Çeviri)