İki boyutlu ve üç boyutlu animasyonların grafik tasarım olarak incelenmesi
The study of two-dimensional and-three dimensional animations as graphic designs
- Tez No: 508213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY ALSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Animasyonun ilk temellerinin atıldığı zamandan günümüze kadar gelecek olursak, bu sektör kendini büyüyen teknolojiyle de birlikte çok büyük oranda geliştirmiştir. Ayrıca animasyon sürecine hazırlanan birçok projenin, çeşitli grafik aşamalarından da geçtiğini göz önünde bulundurursak, şüphesiz ki animasyon ve grafik tasarım sektörü birçok anlamda iç içe duran bir sektör olup, birbirlerinin gelişiminde de rol oynamışlardır. Teknolojinin yadsınamaz etkisiyle birlikte animasyon sektörünün en öne çıkan teknikleri, bilgisayarla oluşturulan görüntüler kapsamındaki iki boyutlu (2D) animasyon ve üç boyutlu (3D) animasyon olmuştur. Bu animasyon çeşitleri; eğitim öğretim alanından film sektörüne, reklam sektöründen sanat ve bilgisayar oyunları sektörüne birçok alanlarda kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında da animasyonun geçtiği tarihi süreçlerle birlikte kullanım alanlarına, en çok öne çıkan tekniklerinden olan iki boyutlu (2D) animasyon ve üç boyutlu (3D) animasyonun tasarımsal süreçleri ile bunların incelenmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ever since the first premises of the animation were laid, the animation industry has made a great progress thanks to its growing technology. Furthermore, considering that many of the projects prepared for the animation process have also gone through various graphic stages, undoubtedly the animation and graphic design sectors are intertwined in many ways and have made a contribution to the development of each other. Owing to the undeniable effect of technology, the most prominent techniques of the animation industry have been two-dimensional (2D) animation and three-dimensional (3D) animation within computer-generated images. These animation types have been used in different sectors such as education, film, advertising, arts and computer games. In this thesis, besides the historical process and usage areas of animation, the design processes of two dimensional (2D) animation and three dimensional (3D) animation, which are among the most prominent techniques, have been studied.