Post-Arab Ppring in Middle East region: The effect of Syrian crisis on Lebanon foreign policy
Ortadoğu'da Arap Baharı sonrası: Suriye krizinin Lübnan üzerindeki etkisi dış politika
  1. Tez No: 508224
  2. Yazar: MARIA HELENA MOTA ESTEVES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TAYYAR ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, Lübnan Dış Politikası'nın ana hususları da dâhil olmak üzere Suriye ihtilafının ardından Lübnan'ın pozisyonuna odaklanmaktadır. Suriye'deki Arap ayaklanmasının komşuları için önemli etkileri vardı. Lübnan davası, Ortadoğu'daki bölgesel politika konusunda istisnai bir durumdur. Sünni-Şii toplulukları arasındaki siyasi bölünmeler Lübnan'daki durumu kötüleştirdi. Mart 2011'de, Suriye ihtilafının başlangıcında, Lübnanlı Najib Mikati hükümeti Ortadoğu ihtilafına karşı tarafsız bir politikanın sürdürülmesi amacıyla resmî bir ayrışma tutumunu benimsedi. Bununla birlikte Suriye çatışması, birbiriyle savaşan iki ana ittifakın içinde, bölgedeki uygun çıkarlarını onaylamak ve onlardan emin olmayı yoğun bir şekilde yansıtıyordu. Sünni 14 Mart koalisyonu, Esad rejimine karşı isyancılara destek vermeli ve 8 Mart koalisyonunun egemen olduğu İran'ın yaslandığı Hizbullah hareketine karşı çıkmalı. Lübnan'daki siyasi istikrarsızlık ve onu daha da kötüleştiren Suriye mülteci krizi, Lübnan dış politika sürecini kapsamlı bir şekilde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the Lebanon position in the aftermath of Syrian conflict, including the main aspects of Lebanese Foreign Policy. The Arab uprising in Syria had significant implications in its neighbours. The case of Lebanon is exceptional concerning the effect of regional politics in the Middle East. The political cleavages between Sunni-Shiite communities aggravated the Lebanese situation. At the outset of the Syrian conflict in March 2011, the Lebanese government of Najib Mikati adopted an official position of dissociation, with the aim of maintaining a neutral policy towards Middle East conflictual crisis. Nonetheless, Syria conflict reflected intensively inside the two main alliances that fight each other to take advantage and affirm their proper interests in the region. The Sunni March 14 coalition has to support the rebels against Assad regime and opposed to the Iranian leaning Hezbollah movement, dominated by 8 March coalition. The political instability in Lebanon aggravated with the Syrian refugee crisis that inclusively affects Lebanese foreign policymaking.