Nikotin bağımlılığı olan ve olmayan bireylerde bağlanma stillerinin araştırılması
Analyzing the attachment styles of the individuals with and without nicotine dependence
  1. Tez No: 508225
  2. Yazar: AYŞENUR TABAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN KESEBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmanın amacı nikotin bağımlısı olan ve olmayan bireylerde bağlanma stilleri arasında bir fark olup olmadığı incelemek amacıyla yürütülmüştür. Bu araştırmada değişkenler bağlanma stilleri (güvenli, güvensiz) ve nikotin bağımlılığı olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini online olarak Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki 93 üniversite öğrencileri oluşturmuştur. Gönüllük esasına dayanarak yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu, fagerstörm nikotin bağımlılık ölçeği ve erişkin bağlanma biçemi ölçeğidir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (statistical package for the social sciences) for windows 24.0 programıyla analiz edilmiştir. Kategorik değişkenler olduğu için ki- kare analizi uygulanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre bağlanma stilleri ve nikotin bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bundan sonra yapılacak çalışmalarda daha geniş bir yaş aralığı içeren örneklemde çalışılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine whether there is a difference between attachment styles in nicotine addicted and non-addicted individuals. Variables in this study were identified as attachment styles (safe, insecure) and nicotine dependence. The study sample was created as online students in 93 universities in various parts of Turkey. It was made on the basis of volunteerism. Personal data form as data collection tools, fagerstick nicotine addiction scale and adult attachment scale. The data obtained in the study were analyzed by SPSS (statistical package for the social sciences) for windows 24.0 program. Since there are categorical variables, chi square analysis is applied. According to the findings of the study, no significant relationship was found between attachment styles and nicotine dependence. It is important to study in a sample with a larger age range in future studies.