Pierre Bourdieu'nün sosyolojik beden kavrayışının Fransız kökenleri: Emile Durkheim, Marcel Mauss, Maurice Halbwachs
Origins of Pierre Bourdieu's body conception: Emile Durkheim, Marcel Mauss, Maurice Halbwachs
  1. Tez No: 508284
  2. Yazar: GÜLŞAH KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEFA SAYGIN ÖĞÜTLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Pierre Bourdieu'ye göre beden, iktidar ilişkilerinin somutlaştığı en önemli merkezlerden bir tanesidir. Bu çalışmanın amacı, Pierre Bourdieu'nün beden ve toplumsal sınıflaşma/sınıflandırma arasında kurduğu ilişkinin Fransız sosyolojisindeki kökenlerini araştırmaktır. Bu çerçevede Emile Durkheim, Marcel Mauss ve Maurice Halbwachs'ın Pierre Bourdieu'ye olan katkılarının gösterilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to Pierre Bourdieu, the body is the one of the most important centers embodied by power relations. The aim of this work is to explore the origins of Pierre Bourdieu's relationship between body and social taxonomy in French Sociology. This frame is inteded to show the contributions of Emile Durkheim, Marcel Mauss and Maurice Halbwachs to Pierre Bourdieu.