Papilionoidea üst familyasına ait bazı kelebeklerin erginlerinde anten morfolojisi
Antenna morphology of papilionoidea superfamily in some adult butterflies
  1. Tez No: 5311
  2. Yazar: MEHMET AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖMER KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Lep idop teri erde morfolojik ve anatomik çalışmaların tarihçesi hayli eski almasına ragmen, anten günümüzdeki pek çok taksonomik çalışmada yeterince ele alınmamakta dır; özellikleri sadece yüksek katagor i ler in ayırımında değerlendirilmektedir» Yapılan çalışmalarda anten yapı sının.lep idop ter ierde güve grupları içerisinde çok fark lılık gösterdiği ifade edilirken, kelebeklerde sadece klâvat tipindeki anten yapısından bahsed imekted ir. Bu çalışmada Pieridae ve Satyr idae familyalarından 9 türün erginlerine ait antenleri daimi preparatlar halinde ha zırlanarak ışık mikroskopunda incelenmiştir» Anten yapı larının incelenmesi sonucunda bazı sayısal ve yapısal ö~ zellikler bakımından farklılıklar gözlenmiştir» Bu fark lılıkların türlerin sınıflandırılmasında kullanılabile cek ayırıcı karakterler olarak dikkate alınabileceği söylenebi1ir
Özet (Çeviri)
Although the history of the morphological and anato mical studies on Lep i d op t era is rather old, in nowadays the antenna is not paid enough attention as a research point in the majority of taxonomy studies their charac teristics are only used in distinguishing super catego ries. In the previous studies, while it is put forward l:iiat antenna structures among the moth groups ot Lep i do- ptera differs greatly, in the butterflies only the c la- vat type of structures is mentioned. In this research, adults antennae of nine species from Pier idae and Satyridae families s re obtained as steady preparats and examined under binocular. Some differences regarding the quantitative and structural characteristics have been ob served through the analysing antenna structures. It may be argued that these differences can be regarded as a distinguishing characteristics in c lassf icat ion on spec ies.