Bizans askeri teçhizatı: Amorium'da bulunan savaş malzemeleri
Byzantine military equipment: War equipments in Amorium
- Tez No: 508287
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA DEMİREL GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, 1988-2009 yılları arasında Amorium kazılarında ele geçen 50 adet savaş malzemesi incelenmiştir. Amorium Kenti, M.Ö. 2000'li yıllardan itibaren Hitit, Frig, Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde sürekli yerleşim görmüştür. Kent, Aşağı Şehir ve Yukarı Şehir olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Amorium'daki kazı çalışmaları, ilk olarak Prof. Dr. R. Martin Harrison tarafından 1987 yılında yapılan yüzey araştırmasıyla başlamış ve 1988-1992 yılları arasındaki kazı çalışmalarıyla devam etmiştir. 1993-2009 yılları arasındaki kazı çalışmaları ise Dr. Chris S. Lightfoot başkanlığında devam etmiştir. Kentteki kazı çalışmaları 2014 yılından itibaren Bakanlar Kurulu kararı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi adına Prof. Dr. Zeliha DEMİREL GÖKALP'ın başkanlığında devam etmektedir. Bu çalışmanın konusunu, 2 adet kılıç, 1 adet balta, 1 adet hançer, 16 adet ballista ucu ve 30 adet ok ucu oluşturmaktadır. Amorium savaş malzemeleri, kentin Aşağı Şehir ve Yukarı Şehir olarak adlandırılan bölümlerinde ve farklı alanlarda dağınık olarak bulunmuştur. Savaş malzemelerin çoğu Aşağı Şehir'de yer alan Büyük Mekan, A Kilisesi, Üçgen Kule ve Büyük Bina alanlarında ele geçmiştir. Diğer savaş malzemeleri ise Yukarı Şehir'de yer alan L ve UU alanlarında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 50 pieces of war material recovered from Amorium excavations between 1988 and 2009 were examined. Amorium witnessed continuous settlement during the Hittite, Phrygian, Greek, Roman, Byzantine, Seljuk and Ottoman periods as of 2000s B.C. The city consists of two parts; Lower City and Upper City. Excavation works in Amorium were first started with the surface analysis conducted by Prof. Dr. R. Martin Harrison in 1987 and continued with the excavation works between 1988-1992. The excavation works between 1993-2009, however, continued under the presidency of Dr. Chris S. Lightfoot. The excavation works in the city has been continuing under the presidency of Prof. Dr. Zeliha DEMİREL GÖKALP on behalf of the Ministry of Culture and Tourism and Anadolu University with the Council of Ministers' Decision since 2014. The subject of this study is composed of 2 swords, 1 ax, 1 dagger, 16 ballista ends and 30 arrow heads. Amorium war materials were found dispersedly in the parts of the city referred as Lower City and Upper City and in different areas. Most of the war materials were found in the Great Venue, Church A, Triangle Tower and Big Building in Lower City. Other war materials were found in L and UU areas in Upper City.