Muhasebe meslek etiği ve muhasebe ve denetim meslek mensuplarının etik algısı üzerine bir araştırma
A research on the ethical aspect of accounting professionality and accounting and auditing professional members
- Tez No: 508288
- Danışmanlar: DR. ARİF ENGİN ERGÜDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Küreselleşen dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir şekilde iş piyasalarında yükselme görülmektedir. Bu yükseliş aynı zamanda işletmelerin sayıca artmasına neden olmaktadır. Çok sayıda var olan işletmeler arasında beliren yüksek rekabet ortamı, iş piyasalarının iyice gerilmesine neden olmaktadır. Bu gerilimler doğrultusunda işletmelerin sürdürülebilirliğini sağlayabilmek için etik kurallar dışına çıkma eğiliminde oldukları gözlemlenmiştir. Öncelikle bu çalışmamızda muhasebe ve denetim mesleğini icra eden meslek mensuplarının etik algı düzeyleri tespit edilmeye çalışılmış olup etik kurallara uyma ve uymama nedenleri kapsamlı bir şekilde analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada Muhasebenin kavram ve kapsamı, tarihi açıdan gelişim ve değişimi, ortaya çıkan usulsüzlükler ve hile kavramına değinilmiştir. Çalışmamızda konu ile alakalı daha önce yapılmış olan çalışmalar ve meslek mevzuatı referans alınmıştır. Ayrıca anket çalışması uygulanarak literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Just as in the globalized world, there is a rapid rise in the labor market in our country. This increase is also causing the number of enterprises to increase. The highly competitive environment that exists among a large number of existing enterprises is causing the business markets to get tighter. In the face of these tensions, it has been observed that they tend to get out of the ethical rules in order to ensure the sustainability of the enterprises. First of all, in this study, the ethical perception levels of the professionals who perform the accounting and auditing profession were tried to be determined and the causes of compliance with ethical rules and their reasons for not complying were tried to be analyzed in a comprehensive way. The concept and scope of accounting in the study, the development and change from the historical point of view, the irregularities that emerged and the concept of cheating have been mentioned. In our work we have taken reference to previous work and occupational legislation related to the subject. It is also aimed to contribute to the literature by applying the questionnaire.