Investigation of MDM2 and RYBP gene expression levels in colorectal cancer
Kolorektal kanserde RYBP ve MDM2 gen ekspresyon düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 508332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Türkan GÜRER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kolorektal kanser, Türkiye de dahil olmak üzere dünya genelinde önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olarak bilinen bir kanser türüdür. Mouse double minute 2 (MDM2), bir tümör süpresör gen olan p53'ün kritik bir negatif regülatörü olan onkogendir. Ring1 ve YY1 bağlayıcı proteini (RYBP) ise Polykomb grubunun (PcG) bir üyesi olan ve PcG'ye bağımlı ya da bağımsız mekanizmalarla hücre büyümesini düzenleyen bir proteindir. Bu çalışmanın amacı, kolorektal kanser tanısı konulan Türk hastalarının normal ve tümör kolon/rektum dokuları arasındaki MDM2 ve RYBP mRNA ekspresyon düzeylerini araştırmaktır. Aynı zamanda kolorektal kanserli hastaların dokularında MDM2 ve RYBP ekspresyonunun yaş, cinsiyet gibi kliniko patolojik özellikler ile ilişkisini test etmek ve MDM2 ve RYBP ekspresyonu arasındaki ilişkiyi aydınlatmaktır. qRT-PCR tekniği kullanılarak yapılan çalışmamızda, kolorektal kanser tanısı konulmuş olan 43 hastadan elde edilen tümörlü ve normal dokular kullanılmıştır. Normal dokular (3.60 ± 2.56) ve tümörlü dokular (3.84 ± 2.70) arasında RYBP gen ekspresyonu açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p >0.05). MDM2 ekspresyonu için de normal dokular (3.20 ± 1.79) ile tümörlü dokular (3.36 ± 2.16) arasında benzer sonuçlar elde edilmiştir (p >0.05). Her iki genin ekspresyon düzeyi (yüksek ve düsük) ile kliniko patolojik veriler arasında istatistiksel olarak hiçbir ilişki bulunmamıştır.Yapılan çalışmalar sonucunda RYBP ve MDM2 gen ekspresyonu arasında korelasyon tespit edilmemiştir (r =0.158, p = 0.308). Bu veriler birlikte ele alındığında, MDM2'nin bir onkogen ve RYBP'nin tümör tipine bağlı olarak tümör baskılayıcı gen ya da onkogen olarak rol oynamasına rağmen, çalışma grubumuzu oluşturan kolorektal kanserli hastalarla hem MDM2 hem de RYBP ekspresyon düzeyleri arasında bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) is known as a major cause of morbidity and mortality throughout the world including Turkey. Murine double minute 2 (MDM2) an oncogene is a critical negative regulator of the tumor suppressor p53. Ring1 and YY1 binding protein (RYBP) is a member of the Polycomb group (PcG) and regulates cell growth through PcG-dependent and -independent mechanisms. The objectives of this study were to investigate the expression of MDM2 and RYBP genes in normal and tumor colon / rectum tissues of the Turkish patients diagnosed with CRC. Also, to test the relation of MDM2 and RYBP expression with clinico pathological features such age, gender and to elucidate the correlation between MDM2 and RYBP expression in CRC tissues. Paired tissues tumor-normal (T-N) from 43 patients with CRC included in this study were examined by using qRT-PCR technique. Statistically there was no significant difference between normal tissues (3.60 ± 2.56) and tumor tissue (3.84 ± 2.70) in the terms of RYBP gene expression (p> 0.05). The same result for MDM2 expression was found in which no significant difference between normal tissues (3.20 ±1.79) and tumor tissues (3.36±2.16), (p> 0.05). None of the pathological features measured with the alteration (high and low) of gene expression for both RYBP and MDM2 were had a relation. Also, there was no correlation between the RYBP and MDM2 gene expression (r = 0.158, p = 0.308). Taken together, these data suggest that despite the fact that MDM2 plays as an oncogene and RYBP plays as tumor suppressor gene or maybe as oncogene depending on the tumor type, but both genes have no role in our patient's outcome.