Bireysel girişimcilerde girişimcilik eğilimi üzerine etki eden kişisel faktörlerin analizi
Analysis of personal factors effect on entrepreneurial intention among nascent entrepreneurs
  1. Tez No: 508338
  2. Yazar: ÖZCAN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR TUĞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde girişimcilik; ülkelerin gelişmesinde, toplumların refahının artmasında ve yaşam standartlarının yükselmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu bakımdan toplumu oluşturan bireylerin girişimcilik eğilimlerinin ve girişimcilik eğilimlerini etkileyen kişisel faktörlerin tespit edilmesi, toplumların girişimcilik potansiyelleri hakkında bilgi verebilir ve sonraki çalışmalar için yol gösterebilir. Bu çalışmanın amacı; araştırma modelindeki girişimcilik eğilimi ile bu eğilimi etkileyen kişisel faktörler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının belirlenmesi, araştırma modelinin bir bütün olarak analiz edilmesi ve girişimcilik alan yazınında bireysel girişimcilerin incelenerek alan yazına katkı sağlanmasıdır. Bu çalışmada bireysel girişimcilerden veri toplamak üzere bir anket geliştirilmiştir. Gözden geçirme ve iyileştirme sonrası uygulanan anket sonucunda toplam 312 katılımcıdan elde edilen kullanılabilir veriler normal dağılım, aykırı değerler, yanlış veri girişi ve eksik veri açısından incelenerek değerlendirilmiş, anketin geçerlilik ve güvenilirliği sağlanmıştır. Modelin geliştirilmesi için yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Bu bağlamda açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, tüm üç faktörün girişimcilik eğilimi üzerine etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları girişimci kurum ve toplulukların faaliyetlerinde bireysel girişimcilerin girişimcilik eğilimlerini daha iyi anlamalarına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, entrepreneurship has made a significant contribution to the development of countries, job growth, increasing the wealth and life standards of societies. In this case, establishing the entrepreneurship intention of people and the factors influencing entrepreneurial intention would give us specified information about entrepreneurship potential of societies and it would be guide for the other researches. The purpose of the study is to examine the influence of personal factors on entrepreneurial intention among nascent entrepreneurs. A printed form questionnaire was developed for this study for data collection from 312 usable nascent entrepreneurs. Collected data were screened concerning normality, outliers, missing data, and incorrect data entry, after then validity and reliability of the study were assured. In this study, structural equation modeling (SEM) was used for developing the proposed structural model. In this context, exploratory and confirmatory factor analyses were applied, and the modified final model was estimated and evaluated. The results indicated that all three factors have significant relation with entrepreneurial intention. The findings of this study will contribute to institutions and entrepreneurship societies for better understanding the entrepreneurial intentions of nascent entrepreneurs in their entrepreneurship programs and activities.