İnsan hakları söyleminde evrensellik iddiası ve hegemonya
The universality claim of the human rights discourse and hegemony
- Tez No: 508337
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇE ÇATALOLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Hukuk, Sosyoloji, Philosophy, Law, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnsan hakları kavramı, hukuk alanında yaptırım gücü olan mekanizmalar tarafından yönetilen“çözüm ve denetim sistemi”gibi algılandığı müddetçe insan hakları kavramının temelinde olan sosyal, siyasal ve ekonomik parametreler gündem dışına itilmektedir. Tarihsel olarak bakıldığında değişen çağlarla ve değişimden etkilenen toplumsal yapılarla beraber insan hakları kavramı, her daim geliştirilmeye muhtaç bir söylem ve eylem bütünüdür. Bu çalışma, insan hakları kavramını söylem düzeyinde inceleyerek bu kavramın taşıdığı evrensellik iddiasının gerçeklikle ne derece örtüştüğünü değerlendirme çabası taşımaktadır. Bunun yanında etik kavramının koşulsuz şekilde evrensel kabul edildiği insan hakları söyleminin, hegemonya ile birbirine temas eden noktalarını gündeme getirme amacı taşımaktadır. Bu sebeple çalışma, insan öznesinin anlamını irdeleyerek açılmakta, öznenin etik ile ilişkisini değerlendirme ile devam etmekte, ardından etiğin evrenselliğini sorgulamakta ve son olarak hegemonyanın bu kavramların inşasında ne derece etkili olduğunu sunma çabası taşımaktadır. Çalışmanın söylem düzeyinde değerlendirme çabası taşımasının sebebi, söylemin tekelleştiği noktalarda gücün de tekelleştiğini; gücün tekelleştiği noktalarda söylemin de tekelleşebileceğini göstermek istemesidir.
Özet (Çeviri)
As the concept of 'human rights' is perceived as a 'system of solution and regulation' which is managed by legal sanctioned mechanisms, the social, political and economic parameters lying at the center of the concept is overlooked. The concept of human rights, as a historically variable concept which is dependent on changing social structures, is an ensemble of discourse and action in constant need of development. This study, by analyzing the concept of human rights on the level of discourse, aims at investigating to what extent the concept is loyal to its own claim of universality. Moreover, it aims at exploring the relation between hegemony and human rights discourse, which renders ethics as a universal given. Thus, this study, beginning with an exploration of the meaning of human subjectivity, continues with the investigation of the relationship between subject and ethics while criticizing the universality of ethics. Finally, the study presents the role of hegemony in the construction of these concepts. This study employs a discursive analysis in order to suggest that the monopolization of discourse goes hand in hand with the monopolization of power.