Uluslararası göçün girişimcilik üzerine etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A research on determining the impact of international migration on entrepreneurship
- Tez No: 944759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞENTÜRK YILDIZ, DOÇ. DR. BURCU TÜRKCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışma; göçmen girişimciliğini belirleyen faktörlere odaklanmaktadır. Araştırmanın temel amacı, göçmen girişimciliğine etki eden faktörleri, hem mikro seviyede beşerî, sosyal ve kültürel bileşenleri içeren bireysel çerçevede hem de makro seviyede ulusal ve bölgesel düzeydeki fırsat yapıları çerçevesinde açıklamaktır. Araştırmanın birinci kısmında; ulusal düzeydeki faktörler olan iş yapma kolaylığı, ulusal rekabet kapasitesi, ekonomik özgürlük, yolsuzluk kontrolü ve göç akışı değişkenlerinin girişimcilik eğilimi üzerine etkisini makro düzeyde incelemek amacıyla, 33 OECD ülkesinin 12 yıllık verilerinden yararlanılarak, EViews ve Stata paket programları aracılığıyla, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan panel veri analizi yapılmıştır. İkinci kısımda ise; girişimcilik eğilimini etkilediği düşünülen makro değişkenlerin Türkiye'de göçmen girişimciler tarafından nasıl deneyimlendiğini araştırmak amacıyla, İzmir ilinde faaliyet gösteren 32 göçmen girişimci ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiş, MAXQDA paket programı aracılığıyla veriler düzenlenmiş ve görselleştirilmiş, yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat tekniği ile nitel saha araştırması yapılmıştır. Panel veri analizinin sonucunda; iş yapma kolaylığı, ulusal rekabet kapasitesi ve yolsuzluk kontrolünün girişimcilik eğilimini pozitif etkilediği, göç akışının negatif etkilediği, ekonomik özgürlüğün ise pozitif veya negatif anlamlı bir etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Nitel saha araştırmasının sonucunda ise; göçmen girişimciliğini bireysel sermayenin yanı sıra sosyal ağlar, işgücü piyasası, siyasi ve kurumsal düzenlemelerin şekillendirdiği görülmüştür. Göçmenleri girişimciliğe yönelten itici faktörler çalışma hayatında ayrımcılığa maruz kalma, düşük ücretlerle çalıştırılarak sömürülme, başka seçenek kalmaması; çekici faktörler ise özgür olma arzusu, yüksek maddi kazanç elde etme isteği ve mesleki uzmanlığı değerlendirme isteğidir. Finansmana erişim ve sektör seçiminde aile ve sosyal ağların kolaylaştırıcı rolü öne çıkarken, iş kurma sürecinde karşılaşılan bürokrasi ve yasal kısıtlılıklar kurumsal faktörlerin yarattığı olumsuzlukları yansıtmakta, enflasyonist ortamda iş yapma, finansal destek alamama gibi durumlar ise ekonomik faktörlerin sebep olduğu sıkıntıları vurgulamaktadır. Göçmen girişimciler özellikle sermayeye, erişim, kredi ve desteğe erişim, vatandaşlık alma, çalışma izni alma, vergi ödeme, eleman çalıştırma, şehirler arası seyahat etme, ruhsat alma, mülk edinme gibi süreçlerde ciddi zorluklar yaşamaktadır. Rekabet stratejileri farklılık göstermektedir; farklılaşma, odaklanma ve maliyet liderliği stratejileri kullanılmaktadır. Ancak rekabet yaklaşımını şekillendiren diğer bir unsurun da dinsel/kültürel varsayımlar olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca etnik kökenli kurumsal ayrımcılık, sosyal baskı ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalmaları da iş motivasyonlarını düşüren önemli bir tema olarak belirmiştir. Bu bağlamda karma gömülülük modeline sosyokültürel/ideolojik bağlam ve dinsel/kültürel düşünce yapısı boyutlarının eklenmesi önerilmiştir. Bu tez; farklı ülke, yıl ve göstergelerle oluşturulan özgün bir veri seti kullanılarak yapılan ekonometrik analizler ile İzmir'de yürütülen nitel saha çalışmasını birleştiren karma yöntemli yapısıyla, göçmen girişimciliği literatürüne özgün bir katkı sunmaktadır. Teorik yaklaşımların ve ampirik bulguların sentezlenerek bütüncül bir yaklaşımla kapsamlı bir şekilde değerlendirildiği bu tez; göçmen girişimciliğinin hem avantaj hem de dezavantajlara sahip, bireysel, ekonomik, sosyal ve kurumsal faktörlerin etkileşimiyle ortaya çıkan çok boyutlu ve dinamik bir olgu olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda akademik literatüre katkı sunulmasının yanı sıra hem girişimcilik ekosistemindeki paydaşlara hem de gelecekte yapılacak araştırmalara önerilerde bulunulmaktadır. Özellikle uygulamaya yönelik olarak; yasal düzenlemelerin yapılması ve bürokrasinin azaltılması, finansal destek sağlanması, eğitim ve danışmanlık programlarının sunulması, sosyal ağ platformları oluşturulması ve uluslararası iş birlikleri yapılması gerektiği vurgulanmaktadır. Gelecekte yapılacak daha geniş kapsamlı araştırmaların güncel eğilimleri belirleyerek göçmen girişimcilerin potansiyellerini artıracağı ve ekonomik büyümeye katkıda bulunacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the factors that determine immigrant entrepreneurship. The main purpose of the research is to explain the factors affecting immigrant entrepreneurship both at the micro level within the individual framework including human, social and cultural components and at the macro level within the framework of national and regional opportunity structures. In the first part of the research, a panel data analysis that is one of the quantitative research methods was conducted using the EViews and Stata software programs. This analysis aimed to examine the impact of national-level factors such as ease of doing business, national competitiveness, economic freedom, control of corruption, and migration flow on entrepreneurial tendency at a macro level, using 12 years of data from 33 OECD countries. In the second part, in order to investigate how the macro variables thought to affect entrepreneurship tendency are experienced by immigrant entrepreneurs in Turkey, semi-structured interviews were conducted with 32 immigrant entrepreneurs operating in Izmir province, and a qualitative field research with a phenomenological research design was conducted, with the data organized and visualized through the MAXQDA package program. . As a result of the quantitative research, it was found that ease of doing business, national competitiveness, and control of corruption have a positive effect on entrepreneurial tendency, while migration flow has a negative effect. Economic freedom was found to have neither a consistently positive nor negative significant effect. The qualitative field study revealed that migrant entrepreneurship is shaped not only by individual capital but also by social networks, the labor market, and political and institutional regulations. Push factors driving migrants toward entrepreneurship include discrimination in the labor market, exploitation through low wages, and lack of alternative options. Pull factors include the desire for autonomy, the pursuit of higher financial gain, and the wish to make use of professional expertise. Family and social networks play a facilitative role in accessing finance and choosing a sector, while bureaucratic and legal barriers encountered during the business establishment process reflect the negative impact of institutional factors. Challenges such as conducting business in an inflationary environment and lack of financial support highlight the difficulties caused by economic factors. Migrant entrepreneurs face significant difficulties particularly in processes such as accessing capital, obtaining credit and financial support, acquiring citizenship, securing work permits, paying taxes, employing workers, traveling between cities, obtaining licenses, and owning property. Their competitive strategies vary and include differentiation, focus, and cost leadership. However, it has been revealed that another factor shaping the competitive approach is the fate approach originating from religious belief. In addition, being exposed to institutional discrimination based on ethnic origin, social pressure and social discrimination has also emerged as important themes that reduce work motivation. In this context, it has been suggested to add the dimensions of sociocultural/ideological context and religious/cultural mindset to the mixed embeddedness model. This thesis makes an original contribution to the literature on migrant entrepreneurship through its mixed-methods approach, combining econometric analyses based on a unique dataset constructed from various countries, years, and indicators with a qualitative field study conducted in İzmir. By synthesizing theoretical approaches and empirical findings within a holistic perspective, this thesis demonstrates that migrant entrepreneurship is a multidimensional and dynamic phenomenon shaped by advantages and disadvantages stemming from the interaction of individual, economic, social, and institutional factors. In this context, the study contributes to the academic literature and provides recommendations both for stakeholders within the entrepreneurship ecosystem and for future research. It is emphasized that, especially for implementation, legal regulations should be made, bureaucracy should be reduced, financial support should be provided, education and consultancy programs should be provided, social network platforms should be created and international collaborations should be made. It is anticipated that future, more comprehensive research will determine current dynamics, increase the potential of immigrant entrepreneurs and contribute to economic growth.