Yaprak büyüklüğünü belirleyen bir ölçme sisteminin geliştirilmesi
- Tez No: 50834
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ABSTRAKT (KISA ÖZET) Bu projenin amacî güneş piîi iîe yaprak alanının ölçülmesidir. Bu amaçla ara adet seri hücreden oluşan 7 X 10 cm2 ve 5 X 7 cm2 Tik" amorf silisyum güneş pilleri kullanılmış, ve çeşitli alanlarla gölgelenerek alan-akım ve alan-gerilim grafikleri çıkartmıştır. Çalışmalarda önce güneş pili üzerinde gölgeleme yapılmış, ancak seri bağlı hücrelerden oluşan güneş pilinin kısmi gölgelenmesi sonucu aynı alanlar farklı geometrik şekiller için farklı atam değerleri iîe ilâde edilmiştir. Bunun üzerine ışık kaynağı üzerinde gölgeleme ile ışık miktarı değiştirilerek ölçümler tekrarlanmıştır. Alan-akım ve alan- gerilim eğrileri alan ile güneş piîi akımındaki değişmenin oldukça doğrusal olduğunu göstermektedir. ABSTRACT The aim of this project is to determine the leaf area using a solar cell. 7X10 cm2 and 5x7 cm2 amorphous siEcon solar cells are used, and shadowed by areas of various sizes. These areas are first positioned on the solar cell, but this caused partial shadowing problem, so the same areas are represented by different current values for different geometric shapes. Then, the areas are placed on the light source and the measurements are repeated. Area-current and area-voltage relations showed a good linearity.
Özet (Çeviri)