Ağrılı dejeneratif menisküs lezyonlarında intraartiküler PRP uygulamasının fonksiyonel ve radyolojik sonuçları
Functional and radiological results of intraarticular PRP application in painful and degenerative menisceal lesions
- Tez No: 508362
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TUĞRUL EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kliniğimize 6 aydan uzun süreli diz ağrısı ile başvuran, 40-65 aralığında, radyolojik olarak evre 2 ve üstü artrozik değişiklikleri olmayan ve MR incelemesinde grade 2 menisküs dejenerasyonu olan olgularda intraartiküler PRP uygulamasının 6 aylık takip sonucu klinik ve radyolojik sonuçları değerlendirildi. Hastalar ve Yöntem: Ocak 2015 – Aralık 2015 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal SUAM Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne en az 6 aylık diz ağrısı şikayeti ile başvuran 70 hastanın 70 dizi çalışmaya dahil edildi ve 6 aylık takipler sonucu çalışma sonlandırıldı. Bu hastalar, grade 2 menisküs dejenerasyonunda intraartiküler PRP uygulamasının fonksiyonel ve MR incelemesi sonuçları açısından değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalamaları 47,66, standart sapması 5,81'dir. Çalışmaya dahil edilen hastaların %68,6 'sı (n=48) kadın, %31,4 (n=22) erkek idi. Hastaların %58,6 (n=41)sının sağ dizine, %41,4 (n=29)ünün sol dizine işlem yapıldı. 6 aylık takip sonucu 46 hasta(%65,7) işlemden çok memnun olduğunu, 17 hasta(24,3) işlemden memnun olduğunu, 7 hasta(%10) ise memnun olmadığını belirtmiştir. Yine takipler sonucunda Lysholm, KOOS, IKDC skorlamalarında anlamlı yükselme ve VAS skorunda anlamlı düşme gözlenmiştir. Klinik skorlamalardaki artışın, BMI'i yüksek hastalarda daha fazla olduğu ve sigara kullanan hastalarda daha az olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Koronal ve sagital plandaki dejenerasyon alanı değişim yüzdeleri ile fonksiyonel sonuçlar arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Sonuç: Dejeneratif menisküs lezyonlarının tedavisinde konservatif tedavi ön planda düşünülmelidir. PRP; rejeneratif etkisi, ağrı yönetiminde kullanımı, ucuz ve güvenilir bir yöntem olması ile konservatif tedavide önemli bir alternatif yöntemdir. Bu çalışma ile, intraartiküler PRP tedavisinin fonksiyonel sonuçları ve hasta memnuniyeti tatmin edici düzeyde olmasına rağmen, bu sonucun MR incelemesi ile uyumlu olmadığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, our aim is; to determine the effectiveness(clinical and radiological) of intraarticular PRP injections 6 months follow-up for chronical knee pain(more than 6 months) with grade 2 degenerative menisceal changes on MRI and without grade 2 and more arthrosis on radiograms. Material Method: In this study, we included 70 patients 70 knee with chronical knee pain(more than 6 months) who admitted Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between January 2015-December 2015. This patients assesed about clinical and MRI results in grade 2 menisceal degeneration. Findings: The mean age of the patients in this study was 47,66 and standart deviation is 5,81. %68,6(n=48) patient was a women and %31,4(n=22) was a men. After 6 months follow, 46 patient was very satisfied, 17 patient was satisfied and 7 patient was not satisfied. Lysholm, KOOS, IKDC scores increased significantly throughout the 6 months follow and VAS was decreased. This clinical improvements, significantly better when BMI value increased and worse when patient is smoker. Degeneration field percent change at coronal and sagittal measurement was not significantly correlated with functional improvements. Conclusion: Conservative treatment is the preliminary plan for the degenerative meniscus lesions. PRP has regenerative effect, useable in pain management is an inexpensive and reliable method and it is an important alternative method in conservative treatment. With this study, intraarticular PRP although functional outcomes of treatment and patient satisfaction are at a satisfactory level, it was found that the result was not compatible with MR examination.