Ratlarda civa (ıı) klorür kaynaklı karaciğer ve böbrek hasarı üzerine rutin'in etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of rutin on mercury (ii) chloride-induced liver and kidney damage in rats
  1. Tez No: 508383
  2. Yazar: CÜNEYT ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET KANDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Bu çalışmada civa (II) klorür kaynaklı karaciğer ve böbrek toksisitesi üzerine rutin'in etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmada 5 grup ve her grupta 7 rat olacak şekilde toplam 35 adet erkek Sprague Dawley rat kullanıldı. 1. Grup [Kontrol]; 7 gün boyunca sadece intraperitoneal (i.p.) serum fizyolojik verildi. 2. Grup [Rutin-100]; 7 gün boyunca 100 mg/kg/gün oral yolla rutin uygulandı. 3. Grup [civa (II) klorür]; 7 gün boyunca günde bir kez olmak üzere 1.23 mg/kg dozajında i.p. civa (II) klorür uygulandı. 4. Grup [civa (II) klorür+Rutin-50]; 7 gün boyunca oral yolla (50 mg/kg/gün) rutin ve 1.23 mg/kg/gün i.p. civa (II) klorür uygulandı. 5. Grup [civa (II) klorür+Rutin-100]; 7 gün boyunca oral yolla (100 mg/kg/gün) rutin ve 1.23 mg/kg/gün i.p. civa (II) klorür uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the effects of rutin on mercury (II) chloride-induced liver and kidney toxicity. Material and Method: A total of 35 male Sprague Dawley rats were used as 5 groups in this study including 7 rats in each group. Group 1 [Control]; Only intraperitoneal (i.p.) saline was administered for 7 days. Group 2 [Rutin-100]; Rutin was orally administered at 100 mg/kg/day for 7 days. Group 3 [mercury (II) chloride]; mercury (II) chloride was administered i.p. at a dose of 1.23 mg/kg once daily for 7 days. Group 4 [mercury (II) chloride+Rutin-50]; 50 mg/kg/day of rutin was orally administered, and 1.23 mg/kg/day i.p. mercury (II) chloride was applied for 7 days. Group 5 [mercury (II) chloride+Rutin-100]; 100 mg/kg/day of rutin was orally administered, and 1.23 mg/kg/day i.p. mercury (II) chloride was applied for 7 days.