Yanık yarası üzerine cotinus coggygria (duman ağacı) yaprak ekstresi ve fenitoinin etkileri
Effects of cotinus coggygria leaf extract and phenytoin on burn wounds
- Tez No: 508382
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKNUR AKTAY, PROF. DR. FATMA AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Yanık Yarası Üzerine Cotinus Coggygria (Duman Ağacı) Yaprak Ekstresi ve Fenitoinin Etkileri Amaç: Deneysel yanık metoduyla oluşturulan 2. derece yanık yarası üzerinde, Cotinus coggygria metanollü yaprak ekstresi ile fenitoinin etkilerini incelemektir. Materyal ve Metot: Sprague Dawley cinsi dişi sıçanlar (n=40) 5 gruba ayrıldı. Gruplar kontrol, Silverdin®, C.coggygria, fenitoin ve C.coggygria+fenitoin olarak belirlenip, 2. derece yanık oluşturulmuş sırt dokularında, yara ve doku harabiyeti için önemli parametreler olan hidroksipirolin (HP) ve kaspaz-3, lipit peroksidasyon göstergelerinden tiyobarbitürat reaktif maddeler (TBARs) , glutatyon (GSH) ve total tiyol grupları (T-SH) düzeyleri ile enflamasyonda kötü prognoz göstergesi sayılan serum interlökin-6 (IL-6) ve neopterin düzeyleri araştırıldı. İyileşmenin tespiti için ise 3, 7 ve 14. günlerde yanık bölgesinin fotoğrafları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effects of Cotinus Coggygria Leaf Extract and Phenytoin on Burn Wounds Aim: This study aims to examine the effects of methanol leaf extract of Cotinus coggygria and phenytoin, on second-degree burn using an experimental burn model. Material and Method: Among important parameters for wounds and destruction of tissue, hydroxyproline and caspase 3; TBARs, one of the lipid peroxidation indicators, GSH and T-SH levels were examined. Moreover, IL-6 and neopterin levels, which may be indicators of bad prognosis for inflammations are also measured. For detection of recovery of the burnt area, the photographs of the burnt areas were taken and assessed on Days 3, 7, and 14.