Trabzon il merkezinde bulunan aile hekimliklerine bağlı 15-49 yaş kadınlarda hepatit b aşılanma prevalansı
Prevalance of hepatitis b vaccination in 15-49 years women due to family medicine in Trabzon province center
- Tez No: 508404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEL CANAN DEMİBAĞ, PROF. DR. ABDULKADİR REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Trabzon il merkezinde bulunan aile hekimliklerine bağlı 15-49 yaş kadınlarda hepatit aşılanma oranını belirlemek amaçlandı. Yöntem: Araştırmanın örneklemini, il merkezine bağlı 100 aile hekimliğinden basit rastgele örneklem metodu ile seçilen 18 tane aile hekimliğine bağlı 15-49 yaş grubu kadın nüfusu belirledi. Bu nüfus 17106 olarak bulundu. Ana kitleyi temsil edecek örneklem, evren sayısı bilinen gruplarda örnek seçme formülü ile hesaplandı ve 375 kişi olarak belirlendi (güç analizi yapılarak bu örneklemin yeterli olduğu ispatlamıştır). Her aile hekimliğinden alınacak örneklem sayısı, tabakalı örneklem metoduna göre bulunduktan sonra basit rastgele örneklem metoduyla tespit edildi. Veriler literatür doğrultusunda geliştirilen anket formu ile toplandı. Veriler; SPSS for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edildi ve verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanıldı. Gruplu değişkenler arasındaki ilişki ki-kare analizi ile test edildi. Bulgular: Kadınların 157'si(%41,9) 31-40 yaş aralığında, 164'ü (%43,7) lisans ve üzeri mezunu, 304'ü (%81,1) evli idi. Kadınların yaş, eğitim, ekonomik durum ve ailede sağlık personeli olması ile hepatit bilgi düzeyleri ve aşılanma oranları arasında istatiksel olarak anlamlılık tespit edildi ( p0,05). Sonuç: Hepatit bilgi düzeyinin yüksek olduğu yaş gruplarında dahi hepatit B aşılanma oranları düşük bulundu ve 15-49 yaş kadınlara yönelik rutin aşılamaya ihtiyaç olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the hepatitis vaccination rate among 15-49 year old women in family physicians in Trabzon province center. Method: The sample of the study determined the population of 15-49 age group of 18 family physicians selected by simple random sampling method from 100 family medicine clinics connected to province center. This population was found as 17106. The sample to be representative of the main population was calculated by the sample selection formula in the groups known for the number of universes and it was determined as 375 people (power analysis proved that this sample is sufficient). The number of samples to be taken from each family physician was determined by simple random sampling method based on the layered sampling method. The data were collected by a questionnaire developed in the light of the literature. Data; SPSS for Windows 22.0 program, and numerical, percentage, mean, standard deviation were used as descriptive statistical methods in the analysis of the data. The relationship between group variables was tested by chi-square analysis. Findings: 157 (41.9%) of the women were married between the ages of 31-40, 164 (43.7%) graduated and over married, and 304 (81.1%) were married. Statistically significant differences were found between the age, education, economic status of the women and the presence of health personnel in the family, hepatitis knowledge levels and vaccination rates (p0,05). Conclusion: Hepatitis B vaccination rates were low even in the age groups with high hepatitis level and it was concluded that routine vaccination for women aged 15-49 is needed.