Öğretmen ve veli görüşlerine göre 4. sınıf öncesi DKAB eğitimi
Pre-4th grade religious culture and moral knowledge education according to teacher and parent views
- Tez No: 934541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÇİNEMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada ilkokul 1.-3. sınıf düzeylerinde din ve ahlâk eğitimi ihtiyacı ve bu ihtiyaca binaen verilecek din eğitiminin içeriği, kademesi, yöntemi ve öğretmeni gibi konuların veli ve öğretmen görüşleri ile ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Nitel araştırma yöntemine göre planlanan çalışmada durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında Trabzon il merkezinde bulunan dokuz farklı ilkokulda görev yapan yedi sınıf ve yedi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ile aynı ilde ikamet eden çocukları ilkokul birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarda eğitim gören yedi veli olmak üzere 21 katılımcıdan oluşmaktadır. Veliler farklı sosyo-ekonomik çevreye sahip ayrıca farklı meslek ve eğitim düzeylerinden seçilmiş olup aralarında akrabalık ilişkisi bulunmamaktadır. Veri toplama aracı olarak açık uçlu sorulardan oluşan bir görüşme formu hazırlanmıştır. Araştırmada, katılımcılara hem genel bir çerçevede hem de daha spesifik olarak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin çeşitli boyutlarına ilişkin sorular yöneltilmiştir. Bu sorular; dersin, öğrencilerin ihtiyacına uygunluğu, içeriği, öğretim yöntemleri, hangi eğitim kademesinde yer alması gerektiği, seçmeli bir ders olup olmaması, ayrı bir ders olma durumu ve bu dersi veren öğretmenin nitelikleri gibi konuları içermektedir. Aynı zamanda, öğrencilerin dersle ilgili soru sorma durumları, sordukları soruların içeriği ve bu davranışları etkileyen faktörler gibi konulara yönelik sorular da araştırmanın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Elde edilen bulgular, içerik analiz tekniği kullanılarak derinlemesine incelenmiş ve yorumlanmıştır. Sınıf öğretmenleri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin önemini öğrenci gelişimine, sosyal çevreye ve toplumsal beklentilere bağlarken; Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri psikolojik ve sosyolojik açılardan din eğitiminin bireysel ve sosyal gelişime katkılarını vurgulamıştır. Veliler ise din ve ahlak eğitiminin çocuk yetiştirmedeki önemine değinmişlerdir. Tüm katılımcılar, 4. sınıf öncesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin gerekliliğinde hemfikir olmakla birlikte, bu dersin din eğitiminden ziyade ahlaki değerlere odaklanması gerektiğini belirtmişlerdir. Öğretmenlere daha çok gayb konularında, velilere ise ibadet, peygamber ve sevap/günah kavramları üzerine sorular yöneltilmiştir. Öğretmenlerin sorduğu dini soruların kaynağı aile, okul dışı öğrenmeler ve merak duygusudur. Araştırma sonuçları, katılımcıların büyük çoğunluğunun Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin ilkokul dördüncü sınıftan önce ayrı bir ders olarak verilmesi gerektiği konusunda hemfikir olduğunu göstermiştir. Dersin başlama kademesi konusunda farklı görüşler olmakla birlikte, katılımcılar genel olarak dersin erken yaşlarda başlamasının önemini vurgulamışlardır. Öğretim yöntemleri konusunda ise katılımcılar, dersin öğrenci merkezli ve eğlenceli yöntemlerle işlenmesi gerektiği konusunda ortak bir görüşe sahiptirler. Ayrıca, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin alanında uzman ve nitelikli olması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the need for religious and moral education at the 1st-3rd grade levels of primary school and the issues such as the content, level, method and teacher of religious education to be given based on this need with the opinions of parents and teachers. In line with this purpose, the research consists of three parts. Case study design was used in the study planned according to qualitative research method. The study group of the research consisted of 21 participants, including seven classroom and seven Religious Culture and Moral Knowledge teachers working in nine different primary schools in Trabzon city center in the 2023-2024 academic year, and seven parents residing in the same city whose children were studying in the first, second, third and fourth grades of primary school. The parents were selected from different socio-economic backgrounds, professions and education levels and were not related to each other. An interview form consisting of open-ended questions was prepared as a data collection tool. In the study, the participants were asked questions both in a general framework and more specifically about various dimensions of the Religious Culture and Moral Knowledge course. These questions include issues such as the suitability of the course to the needs of the students, its content, teaching methods, the level of education in which it should take place, whether it is an elective course, whether it is a separate course and the qualifications of the teacher who teaches this course. At the same time, questions about students' asking questions about the course, the content of the questions they asked and the factors affecting these behaviors also constitute an important part of the research. The findings were analyzed and interpreted in depth using the content analysis technique. Classroom teachers attributed the importance of the Religious Culture and Moral Knowledge course to student development, social environment and social expectations, while Religious Culture and Moral Knowledge teachers emphasized the contributions of religious education to individual and social development from psychological and sociological perspectives. Parents emphasized the importance of religious and moral education in raising children. While all participants agreed on the necessity of a pre-4th grade Religious Culture and Moral Knowledge course, they stated that this course should focus on moral values rather than religious education. Teachers were mostly asked questions about the unseen, while parents were asked questions about worship, prophets and the concepts of good deeds and sins. The sources of religious questions asked by teachers were family, out-of-school learning and curiosity. The results of the study showed that the majority of the participants agreed that the Religious Culture and Moral Knowledge course should be taught as a separate course before the fourth grade of primary school. Although there were different opinions on the starting level of the course, the participants generally emphasized the importance of starting the course at an early age. Regarding teaching methods, the participants agreed that the course should be taught with student-centered and fun methods. In addition, it was emphasized that Religious Culture and Moral Knowledge teachers should be experts and qualified in their fields.