Doğum eyleminde uygulanan vajinal muayene sıklığının maternal ve neonatal sonuçları
Maternal and neonatal outcomes of the frequency of vaginal examinations in labor
  1. Tez No: 619457
  2. Yazar: EBRU KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIYMET YEŞİLÇİÇEK ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Trabzon il merkezinde bulunan üç farklı hastanenin kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinde doğum eyleminde uygulanan vajinal muayene sıklığının maternal ve neonatal sonuçlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Çalışmaya vajinal doğum yapan 328 kadın dahil edildi. Veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Travayda Vajinal Muayene Deneyimleri Ölçeği”kullanılarak toplandı. Verilerin istatistiksel analizinde; yüzdelik, ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerler, Bağımsız Gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi, Tek Yönlü Anova Analizi, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Ki-Kare ve Binary regresyon analizleri kullanıldı. Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 28.50±5.256 yıldır. Kadınların travayda vajinal muayene deneyim ölçeğinden aldıkları puan ortalaması 74.18±10.078 puandır. Kadınların travayda kalış süresinin 449.27±459.752 dakika olduğu, çoğunluğunun aktif fazda doğumhaneye başvurduğu, doğum eylemi süresince 1-4 kez sıklıkta ve 2-3 farklı sağlık personeli tarafından vajinal muayene yapıldığı saptandı. Yaşı genç, primipar, latent fazda doğumhaneye başvuran ve travay süresi uzun olan kadınların daha sık vajinal muayene yapıldığı belirlendi (p0.05). Kadınların çoğunluğunda epizyotomi, perineal hasar ve yumuşak doğum kanalında ödem olmadığı ve doğum sonu dönemde GÜS enfeksiyonu gelişmediği, bebeklerin çoğunluğunda mekonyum aspirasyonu, YDYB ve neonatal enfeksiyon olmadığı belirlendi. BKI değeri normal olanların olmayanlara göre, primipar olanların multiparlara göre GÜS enfeksiyon belirtisi görülme riskinin daha fazla olduğu, vajinal muayene yapan personel sayısı arttıkça ise neonatal enfeksiyon görülme riskinin daha fazla olduğu saptandı (p>0.05). Sonuç olarak, vajinal muayene sıklığı ile primipar olma, travayda kalış süresi ve vajinal muayene yapan personel sayısı gibi değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptandı. İncelenen diğer maternal/neonatal değişkenler ile vajinal muayene sıklığı arasında ise anlamlı bir ilişki olmadığı belirlendi. Ayrıca kadınların vajinal muayene deneyimlerinin olumlu olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive type to determine the maternal and neonatal outcomes of the frequency of vaginal examinations which performed in obstetrics and gynecology clinics of three different hospitals in the center of Trabzon city. 328 women who had a vaginal delivery were included in the study. The data were collected through“Descriptive Information Form”and“Women's Vaginal Examination Experience Scale”. In the statistical analysis of the data, percentage, mean, standard deviation, median, minimum and maximum values, t test in independent groups, Mann-Whitney U test, One Way Anova Analysis, Kruskal Wallis Variance Analysis, Chi-Square and Binary regression analyzes were used. The mean age of the women participating in the study is 28.50±5.256 years. The average score of the women on the vaginal examination experience scale in labor is 74.18±10.078 points. It was revealed that the length of stay of women in labor was 449.27±459.752 minutes, most of them applied to the maternity ward in the active phase, vaginal examination was performed 1-4 times and by 2-3 different health care personnel. It was determined that vaginal examination was performed more frequently in women who were younger, primiparas, those who applied to the maternity hospital in the latent phase, and those with longer labor (p0.05). As a result, it was found that there was a significant relationship between the variables such as the frequency of vaginal examinations and being primipara, the length of stay in labor and the number of staff performing vaginal examinations. There was no significant relationship between the frequency of vaginal examinations and other maternal/ neonatal variables. In addition, women's vaginal examination experience was found to be positive.