İnterskalen üçgen ve kostaklaviküler aralığın morfometrik ve volümetrik ölçümü
The morphometric and volumetric measurement of interscalane triangle and costaclavicular space
  1. Tez No: 508417
  2. Yazar: TEVFİK KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN CÖMERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Anatomy, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı torasik outlet bölgesinde nörovasküler yapıların sıkışabileceği interskalen üçgen ve kostaklaviküler aralığın morfometrik ve volümetrik ölçümlerinin yapılarak, TOS tanısında kullanılabilecek yeni kriterlerin ortaya konması ve TOS cerrahisinde cerrahlara detaylı anatomik bilgi sağlanmasıdır. Bu amaçla 8 kadavrada iki taraflı boyun diseksiyonu yapılarak 16 torasik outlet bölgesinin morfometrik ve volümetrik ölçümleri yapıldı. Kontrol grubu olarak TOS tanısı dışında herhangi bir nedenle karotis bilgisiyarlı tomografik anjiografi çekilen 16 hastanın 32 torasik outlet bölgesinin radyolojik ölçümleri retrospektif olarak yapıldı ve kayıt altına alındı. Hasta gurubu olarak Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalında TOS nedeniyle opere edilen hastaların preop boyun ve üst Toraks bilgisayarlı Tomografileri retrospektif değerlendirilerek ölçümler yapıldı ve kayıt altına alındı. Bu ölçümler birbirleriyle karşılaştırılarak aralarındaki korelasyona bakıldı. Çalışmamızın sonucunda kostaklaviküler aralığın kadavra ve tomografi ölçümlerinde bu bölgenin en dar yeri olduğu tespit edildi. TOS hastalarında ise interskalen üçgenin taban uzunluğu ile beraber kostaklaviküler aralığın, bu bölgede darlık oluşturan yer olduğu tespit edildi. Bu açıdan arteriel TOS cerrahisinde 1. kaburga rezeksiyonu yapılarak bu alanın genişletilmesinin rutin olması gerektiğini düşünmekteyiz. Ayrıca interskalen üçgenin taban uzunluğu, yüksekliği, derinliği, alanı, hacmi ve kostaklavikuler aralığın TOS hastalarında daha dar olduğu bulundu. Bu ölçümlerin TOS tanısında yeni kriterler olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to perform the morphometric and volumetric measurements of interscalene triangle and costoclavicular space that can be the reason of compression on the neurovascular structures in the thoracic outlet area. Morphometric and volumetric measurements of 16 thoracic outlet regions were performed in 8 cadavers with bilateral neck dissection. As control group radiographic measurements from carotid computed tomographic angiography sections of 32 thoracic outlet regions of 16 patients whose conditions were not related to TOS were analyzed retrospectively. As a patient group the preoperative neck and upper thoraic computerized tomographic images of the patients who were operated at Department of Thoracic Surgery Ufuk University School of Medicine were analyzed retrospectively. The measurements of groups were compared with each other and the correlation between them was checked. As a result of our study, it was determined that the costoclavicular space was the narrowest area of thoracic outlet region in cadavers and in tomographic measurements of control group. In the TOS patients group, it was determined that the the basal length of the interscalane triangle and the costoclavicular space were the narrowest places together in this region. In this respect, we think that the eliminating of the costoclavicular space should be routine by performing the first rib resection in the arterial TOS patients. Additionally, the measurments of costoclavicular space and interscalane triangle (the basal length, height, depth, area, and volume) were found to be narrower in TOS patients. We think that these measurements can be used as new criterias in TOS diagnosis.