Kronik böbrek yetersizliği olan hastalarda interskalen blok uygulamasında bupivakain ve ropivakainin karşılaştırılması
Comparison of bupivacaine and ropivacaine on interscalane branchial plexus block in patients with choronic renal failure
  1. Tez No: 115809
  2. Yazar: FUNDA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATİŞ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Nefroloji, Anesthesiology and Reanimation, Nephrology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Kronik böbrek yetersizliği (KBY) olan hastalara hemodiyaliz yapılabilmesi için arteriyo- venöz (A-V) şant açılması gerekmektedir. Pleksus brakiyalisin bloğuyla sağlanan sempatik blok etkisiyle meydana gelen vazodilatasyon, hem operasyonu kolaylaştırmakta, hem de başarısını arttırmaktadır. Çalışmamızda; KBY olan hastalarda, interskalen brakiyal pleksus bloğunda (İBPB), bupivakain ve ropivakainin anestezi özellikleri ile diyafragma paralizisi sıklığım ve solunumsal etkilerini araştırdık. Çalışmaya, ASA II ve III sınıfına dahil 35 hasta dahil edildi. Hastalar, rastlantısal olarak Grup B (n=17) Grup R (n=18) kişilik iki gruba ayrıldı. Hastalara, operasyon öncesi diyafragma yüksekliğini tespit etmek amacıyla M-mod ultrasonografi ( Sonoline SI 400, Siemens, Erlangen, Almanya ) ile diyafragma ultrasonografisi yapıldı. Solunum fonksiyon testleri ( FVC, FEVı, PEF ) hasta oturur pozisyonda iken, Microloop ( Micro Medical Limited, England ) ile değerlendirildi. Hastalar ameliyathaneye alınıp kalp atım hızı (KAH), noninvaziv sistemik arter basıncı (TA), periferik oksijen satürasyonu (SpÛ2) ve solunum frekansı takibi yapılmak üzere monitorize edildi ve arter kan gazı alındı. Operasyon boyunca beş dakika(dk) aralarla takip edildi. Hastalarda, Winnie 'nin fasiyal kompartımanı olarak tanımlanan nörovasküler aralık anatomik olarak tespit edilerek, sinir stimülatörü (STIMUPLEX HNS 1 1 Braun, Melsungen, Germany) ve pleksus anestezisine özel iğne (STIMUPLEX Kanule A 50mm, B.Braun, Melsungen, Germany) yardımıyla brakiyal pleksusa ulaşıldı. Birinci gruba (Grup B) 100 mg bupivakain % 0.5 ikinci gruba (Grup R) 100 mg ropivakain % 1 30 mL volume serum fizyolojik ile tamamlanarak % 0.33 konsantrasyonda İBPB uygulandı. Sensoryal ve motor blok başlangıcı C5-T2 dermatom seviyelerinde lokal anestezik verilmesinden itibaren 2, 5, 10, 15, 20, 25 ve 30. dk da tespit edildi. İBPB'nun 30.dk da ve operasyon sonunda solunum fonksiyon testleri tekrarlandı aynı dönemlerde arter kan gazı analizi yapıldı. Operasyon sonunda, diyafragma hareketini değerlendirilmek için ultrasonografi yapıldı. Devam eden sensoryal ve motor blok süreleri hastalardan telefonla bilgi alınarak kaydedildi. 51İstatistiksel olarak Student'st testi, ki-kare testi, Mann Whitney U, Anova, Benferroni, Fisher'in kesin doğruluk testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The patients with chronic renal failure, should have arterio- venous shunts done in order to get hemodialysis. Vasodilatation, which is a cause of symphatethic blockade with brachial plexus block, makes the operation more easy to perform and alter the success of the arterio- venous shunt. Anesthetis properties, respiratory effects and rate of diaghragmatic paralysis of bupivacain and ropivacain in usage of interscalene brachial plexus block is studied prospectively in our work. Thirtyfive patients, belong to ASA II and ASA III class were included in the study. The patients were grouped randomly into two as group B (n=17) and group R (n=18). All the patients were undergone ultrasonographic examination preoperatively in order to asses the height of diagraghma with M mode ulrasonograpy ( Sonoline SI 400, Siemens, Erlangen, Germany). Respiratory function tests (FVC, FEV1, PEF) were done in sitting position with Microloop ( Micro Medical Limited, England ). All the patients were monitorised in the operation room and hearth rates, non invasive systemic arterial blood pressures, peripheral oxygen saturations, respiratory frequences were examined. Arterial blood gase analysis was performed to every patient and all the patients were followed in every five minute time intervals. The place of brachial plexus, which is named as Winnie's facial compartment, was found by the aid of peripheral nerve stimulater (STIMUPLEX HNS 1 1 Braun, Melsungen, Germany) and reached by plexus anesthesia specific needle (STIMUPLEX Kanule A 50 mm, B.Braun, Melsungen,Germany). Interscalene brachachial plexus block was performed in group B with bupivacain and in group R with ropivacain. In group B Bupivacain 100 mg % 0.5 and in group R Ropivacain 100 mg % 1 concentrations were diluted to % 0.33 concentration by using isotonic to make a total volume of 30 ml solutions. Onset of motor and sensory block were examined and recorded on 2, 5, 10, 15, 20, 25 and 30th minutes at the region of C5-T2 dermatome. Respiratory function tests and arterial blood gas analysis were performed on 30 th minute after the IBPB and at the end of the operation. In 53order to examine the height of the diaghragma at the end of the operation ultrasonography was performed. The patients were questioned for the duration of motor and sensory block. Student's t test, chi-square test, Mann Whitney U test, Anova, Benferroni, Fisher's absolute truth tests were used to assses the data.