Evaluation of metadherin expression in breast cancer
Meme kanserinde metadherin ekspresyonunun incelenmesi
  1. Tez No: 508429
  2. Yazar: MOHAMMAD AZIM EBRAHIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LALE DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoloji, Onkoloji, Allergy and Immunology, Biology, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Metadherin geni (MTDH/ AEG-1/ Lyric) 582 aminoasit uzunluğunda bir protein olan metadherini (MTDH) kodlamaktadır. Normal meme dokusunda immünohistokimya yöntemiyle ölçülemeyecek kadar az olan MTDH ekspresyonu meme kanseri hücre hatlarında ve meme kanseri hastalarında belirgin olarak artmaktadır ve MTDH düzeyi kötü prognoz ile doğru orantılıdır. Bu tezde, HER2+ meme kanseri hücre hatlarında dual PI3K ve mTOR inhibitörü olan PI-103'ün MTDH ekspresyonuna etkisi qPCR ve Western Blot yöntemleri ile incelendi. Sonuçlarımız, HER2 ekspresyonu artmış olan meme kanseri hücrelerinde farklı düzeylerde MTDH inhibisyonu olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Metadherin gene (MTDH/ AEG-1/ Lyric) encodes a 582- aminoacid protein, metadherin (MTDH), which is almost undetectable by immunohistochemistry in normal breast tissue. MTDH expression is markedly increased in breast cancer cell lines as well as breast cancer patients which is found to be positively correlated with poor prognosis. The constitutive activation of PI3K/Akt/mTOR pathway triggers MTDH expression via GSK3β inactivation. In this thesis, the effect of PI-103 (dual PI3K/mTOR inhibitor) on MTDH expression in HER2+ breast cancer cell lines was investigated using qPCR and Western Blot. The results indicated different levels of inhibiton for MTDH expression in HER2 overexpressing cells.