Cebri hava sirkülasyonlu, döner tablalı ekmek fırınlarının asıl hesapları ve ekonomik işletmesi
- Tez No: 50845
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECDET ALTUNTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışmada, zorlanmış sıcak hava sirkülasyonlu - döner tablalı ekmek fırınlarının ısıl hesaplan ve ekonomik işletilmesi için gerekli hesaplamalar yapıldı. Türkiyede, ekmek fırınları üretilmekle birlikte, bu konuda yeterli bilimsel çalışma mevcut değildir. Bu çalışma: altı bölümden oluşmakta olup: birinci bölümde ekmek fırınları hakkında genel bilgiler, ikinci bölümde; cebri hava sirkülasyonlu döner tablalı ekmek fırınları hakkında açıklamalar, üçüncü bölümde; cebri hava sirkülasyonlu ekmek fırınlarının ısıl hesaplan, dördüncü bölümde ise; ekmek fırınlarının ekonomik işletilmesi ile ilgili çalışmalar, beşinci bölümde; sonuçların irdelemesi ve son bölümde irdeleme sonucunda ulaşılan bulgular verildi. Türkiye de değişik firmalar tarafından imal edilen ekmek fırınları birbirlerine benzer olmalarına rağmen, farklı yakıtlar kullanmaktadırlar. Bunlar: mazot, fueî-oil, doğal gaz, LPG ve elektrik enerjisidir. Türkiyede petrol türevlerinin fiyatlar, rafinerilere yakınlık durumuna göre, elektiriğinki ise bölgesel göre, doğal gaz ise mevcut olduğu bölgelerde farklı fiyatlardan satılmaktadır. Bundan dolayı yakıt fiyatları açısından ekonomik işletme maliyeti ile ilgili hesaplamalar sadece Kayseri için yapıldı. İnceleme sonucunda fiyat ve maliyet açısından ekmek fırınında en ekonomik işletmenin dökme LPG ile sağlanabildiği belirlendi. Keza ekmek ağırlıkları dikkate alınarak yapılan incelemede de ekmek ağırlıkları arttıkça pişirme işlemi için harcanan ısıl enerjide azalma olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, we have study on forced hot air circulated and returned with flat disk bread oven thermal calculation and its economic operation. In Turkey, some industrial companies made big bread ovens, but they didn t have any thermal engineering calculation on forced hot air circulation and returned with flat disk bread oven. This thesis have six section: first section give genera! introductio information on bread ovens, second section is on forced hot air circulated and returned with flat disk bread oven, thirth section is on bread oven thermal calculation, fourth section is on bread oven's economic operation, fiveth sections is give some details on thermal analysis and economic operation. At end of the thesis, we give results on this study. In Turkey, every companies made same type bread ovens, but this bread ovens use diferrent energy source as gasoline, LPG, fuel - oil, natural gas and electiricty. This energy sources prises are chancing for every city and town according to distance to petrolium plants. Also, we investigate on which kind energy source is cheap for Kayseri. End of the this investigation, we get LPG is cheaper than other energy source according to present prices.