Kırıkkale ilinde 7-16 yaş grubu okul çağı çocuklarında idrar iyot düzeyleri ve guatr sıklığı
Urinary iodine levels and incidance of goiter among school aged children at 7-16 years old in Kırıkkale
  1. Tez No: 508455
  2. Yazar: BARIŞ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY EVLİYAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İyot eksikliği ülkemizde önemli bir sorundur. İyot alımı gereksinimi karşılanmadığında iyot eksikliği bozuklukları ortaya çıkar. İyot eksikliğini belirlemede en uygun yöntem idrar iyot düzeyi ölçümüdür.Kesitsel olarak planlanan çalışmamızda Kırıkkale'de 7-16 yaş grubu okul çocuklarında iyot eksikliği ve guatr prevelansının saptanması amaçlandı. İki farklı sosyoekonomik yapıdaki ilköğretim okulunda, idrar iyot analizleri ve guatr incelemeleri yapıldı. İdrar iyot ölçümü için sabah ilk idrar örnekleri alındı. İdrar iyot düzeyleri kolorimetrik metod ile ölçüldü. Guatr tanısı için palpasyon kullanıldı.Yaş ortalaması 10,36+2,38 yıldı. Çalışmaya 203'ü erkek, 200'ü kız 403 çocuk alındı. Olguların %51`i düşük sosyoekonomik düzeyli okuldan ve %49'u yüksek sosyoekonomik düzeyli okuldandı. Çocukların % 29,5'inde guatr saptandı. Bu değer bölgemizde guatrın endemik olduğunu göstermektedir. İyotlu tuz kullanım oranı %77'idi. Sosyoekonomik düzeyi yüksek okuldaki olguların iyotlu tuz kullanım oranları daha yüksekti. Olguların 186'sında ortanca idrar iyotu 100 µg/L nin altındaydı. Kırıkkale'de iyot eksikliği prevelansı % 46,1 olarak belirlendi. Sosyoekonomik düzeyi iyi olan okulda ortanca idrar iyot düzeyi daha yüksek bulundu. Guatr sıklığı ile iyot eksikliği düzeyi arasında anlamlı ilişki saptandı. Guatr saptanan olguların, guatr saptanmayan olgulara göre ortanca idrar iyot düzeyleri düşük bulundu. İyotlu tuz kullanımı ile iyot eksikliği arasında anlamlı ilişki saptandı. İyotlu tuz kullanmayan olguların ortanca idrar iyot düzeyi, iyotlu tuz kullanan olguların ortanca idrar iyot düzeyine göre düşük bulundu.Sonuç olarak ilimizde iyot yetersizliği önemli bir sorundur. İyotlu tuz kullanımı yeterince yaygınlaştırılamamıştır. İyotlu tuz kullanımının yaygınlaştırılması ve etkinliğinin arttırılması gerekmektedir.Kırıkkale ilinde guatr endemiktir. İyot eksikliği derecesine göre guatr prevelansının yüksek olması, başka guatrojen faktörlerin de bölgemizde etkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
İodine deficiency is an important problem in our country. Iodine deficiency occurs when body iodine demands are not supplied. Urinary iodine level measurement is the most appropriate tests to determine iodine deficiency.We aimed to determine iodine deficiency and goiter prevelance among the 7-16 aged school children in Kırıkkale in our cross sectionally planned study. Urinary iodine analysis and goiter examinations were performed in 2 schools that have different socioeconomic status in city center of Kırıkkale. Urine samples were collected as first urine at morning. Urinary iodine levels are measured colorimetrically. Goiters are diagnosed by palpations.203 male, total 403 children were included to the study with median age 10,36±2.38 years. 51% children were from low socio-economic level school, %49 were from high one. Goiter was diagnosed in %29.5 of whole children. This finding shows that goiter is endemic in our region. The rate of iodinated salt usages was %77 in whole subjects. İt was found that rate of iodinated salt usage were higher in high socioeconomic state school children. Mean urinary iodine level was measured under 100 µg/L in 186 of whole subjects. Prevelances of iodine deficieny in Kırıkkale was determined as %46.1. Mean urinary iodine level was measured lower in goiter diagnosed children than others. Median urinary iodine level of non iodinated salts users was measured lower than users.İn conclusion , iodine deficiency is an important problem in our city. İodinated salts usage and its efficacy should be increased.Goiter is endemic in Kırıkkale.Prevalance of goiter is higher in comparison to iodine deficiency, this findings considers that other goitregens are affective in goiter