Kanser hastalarında umut ve yorgunluk arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination oof relationship between hope and fatigue levelsi̇n cancer patients
  1. Tez No: 508457
  2. Yazar: MELİKE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM UĞUR, DOÇ. DR. EZGİ KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Onkoloji Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, kanser hastalarında yorgunluk ve umut düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Yöntem: Araştırma kanser hastalarında yorgunluk ve umut düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmış olup, Kasım 2015-Nisan 2016 tarihleri arasında Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Günübirlik Servisi'nde tedavi edilen 210 hasta üzerinde yapılmıştır. Veri toplama araçları; Sosyo-demografik veri anket formu, Herth Umut İndeksi (HHI), Kısa Yorgunluk Envanteri (Brief Fatique Inventory)'dir. Veriler SPSS programında; Örneklem grubunun sosyo-demografik özellikleri tanımlayıcı istatistik yöntemlerle; yaş, eğitim durumu, cinsiyet, medeni durumu, çalışma durumu, kanser tipi, tanıdan beri geçen süre ile yorgunluk puan ortalamaları arasındaki fark tek yönlü varyans analizi (ANOVA), hastaların umut ve yorgunluk puan ortalamaları arasındaki ilişki ise Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between hope and fatigue in patients with cancer. It is assumed that, after conducting this study and finding out a relationship between fatigue and hope in cancer patients, it might be possible for the patients to continue their treatments with a higher life quality and health workers can make highest contributions to this process. Methods: The study was planned as a descriptive one on 210 patients treated at the outpatient oncology clinics at the Atatürk Education and Research Hospital to investigate the relationship between fatigue characteristics and hope levels. Data was collected via the Herth Hope Index (HHI), the Brief Fatique Inventory, and socio-demographic data collection form. Data analysis was done using the SPSS program as descriptive statistics for demographic data. Differences between groups with regard to age, educational status, sex, marital status, work status, cancer type, time passed after diagnosis, and mean fatigue scores was analyzed using the ANOVA test, whereas the relationship between mean fatigue scores and hope was evaluated with the Pearson correlation analysis. Results: General hope levels of the patients in the domains of“inner sense of temporality and future”,“inner positive readiness and expectancy”, and“interconnectedness with self and others”were 88.56±12.13; 91.19±10.56, and 96.56±5.69 respectively.