Kedilerde görülen retrovirus enfeksiyonlarının (FIV, FeLV, FFV) moleküler olarak araştırılması
Molecular investigation of retrovirus infections (FIV, FeLV, FFV) in cats
  1. Tez No: 508476
  2. Yazar: BAHATTİN TAYLAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ÇİĞDEM OĞUZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gerek hayvan sağlığına direkt etkileri ve gerekse immunsupresyon nedeniyle apatojen formda bulunan sekonder etkenlerin şiddetli enfeksiyonlara dönüşümünü tetikleyen Retrovirus enfeksiyonları, kedilerde de önem arz eden viral ajanlardandır. Feline Retrovirus enfeksiyonlarının (Feline Immunodificiency Virus-FIV, Feline Leukemia Virus-FeLV ve Feline Foamy Virus-FFV) ülkemizdeki evcil kedilerde varlığı ve yaygınlığının araştırılmasının hedeflendiği bu tez, 200 adet evcil kediden alınan kan örneklerinde, anılan üç farklı virusa karşı nükleik asit tespitine dayalı moleküler teknikler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Saptanan pozitiflikler büyükten küçüğe doğru sırasıyla %14 FeLV, %10.5 FIV, %10 FFV şeklinde olup, elde edilen amplikonlar dizin analizine tabii tutulmuştur. İlgili dizinler Gen bankasına kaydedilmiş olup, aynı zamanda dünyadaki hem cinsleri ile filogenetik analiz kullanılarak karşılaştırılmıştır. Tez bulguları olarak; FeLV enfeksiyonuna neden olabilecek varyantlardan sadece endojen olan tespit edilirken, FIV suşlarının B alt tipine yakın olmakla birlikte beraberce farklı bir alt grup oluşturdukları belirlenmiştir. Ülkemizde kedilerde FFV enfeksiyonunun varlığı ise ilk kez bu araştırma ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular; ülkemizde Veteriner Viroloji alanında kedilerde bulunan Retroviruslar hakkında sınırlı moleküler bilgiye katkı sağlamaktadır. Viral enfeksiyöz ajanlar olarak önem arz eden kedi kökenli Retrovirus enfeksiyonlarının araştırılmasına olanak sağlaması ve gerekse hayvan sağlığı açısından kayda değer verilerin elde edildiği bu tez; global literatür bilgisine ve konu ile ilgili yeni çalışmaların planlanmasına da katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Retrovirus infections, both of which are direct effects on animal health and which trigger the conversion of secondary agents, which are in apathogenic form due to immunosuppression, to severe infections, are also important viral agents in the cat. This thesis, which aims to investigate the presence and prevalence of Feline retrovirus infections (Feline Immunodeficiency Virus-FIV, Feline Leukemia Virus-FeLV, and Feline Foamy Virus-FFV) in domestic cats in our country, is based on nucleic acid detection against three different viruses molecular techniques. The detected positivities were high to low, 14% FeLV, 10.5% FIV, 10% FFV, respectively, and the obtained amplicons were subjected to index analysis. The relevant sequences were recorded in the GenBank and were also compared using phylogenetic analysis with both sexes in the world. As thesis findings; It was determined that FIV strains from a different subgroup together with being close to B subtype, while only endogenous strains were identified from the variants that could cause FeLV infection. The presence of FFV infection in cats in our country was the first time that this research has been carried out. Obtained Findings, for our country, provides a considerable contribution limited preexisting molecular information about Retroviruses in the cats in the field of Veterinary Virology. This thesis, which provides an opportunity to investigate cat-related retrovirus infections that are important as viral infectious agents and which provides livelihoods in terms of animal health, contributed to the knowledge of the global literature and the planning of new studies on the subject.