Böbrek taşlı hastalarda ESWL'nin oksidatif strese etkisi
Patiens with kidney stone ESWL of the effect of oxidative stress
  1. Tez No: 508475
  2. Yazar: AHMET HACIİSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Böbreklerde, vücut dışından şok dalgaları ile taş kırma (ESWL) sonrasındabirçok hasar oluşabilmekte ve bu hasarların bir kısmının oksidatif strese bağlı olarak oluştuğudüşünülmektedir. Bu çalışmada taş hastalarında böbreğe ESWL uygulanmasının, oksidatifstres parametrelerine olan etkisini kan ve özellikle idrar sonuçları ile değerlendirilmesiamaçlandı.Materyal ve Metod: Eylül 2010 - Ocak 2010 tarihleri arasında böbrek taşı hastalığı tanısıile Üroloji Polikliniği'mizce izlenen, uluslararası kılavuzlara göre ESWL tedavisi planlananve gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 20 hasta, hasta grubu olarak, herhangi birek hastalığı olmayan 20 kişi de kontrol grubu olarak çalışmaya alındı.Hastalardan ESWL'den önce ve ESWL'den sonra kanda, spot idrarda ve 24 saatlik idrardaNitrik Oksit (NO), Total Antioksidan Seviye (TAS), Total Oksidan Seviye (TOS),Malindialdehid (MDA) ve Total Sülfidril (t-SH) ölçümleri, kontrol grubunda da kanda, spotidrarda ve 24 saatlik idrarda NO, TAS, TOS, MDA ve t-SH ölçümleri yapıldı.Bulgular: Çalışmaya hasta grubunda 13' ü erkek 7' si kadın 20 hasta, kontrol grubunda 14' üerkek 6' sı kadın 20 kişi katıldı. Hasta grubu yaş ortalaması 34.3, kontrol grubu yaş ortalaması37.4 idi. Çalışmada oksidatif stresi değerlendirmek amacıyla NO, MDA, TSH, TOS ve TASçalışıldı. Çalışmada hasta grubu ESWL öncesi ile kontol grubu spot idrar, 24 saatlik idrar vekan değerleri, hasta grubu ESWL sonrası ve kontrol grubu spot idrar, 24 saatlik idrar ve kandeğerleri, ESWL öncesi ve ESWL sonrası spot idrar, 24 saatlik idrar ve kan değerleribirbirlerine göre değerlendirildi. Kan MDA sonuçları kontrol grubunda 1735,56±388,08,ESWL sonrası grupta 4794,87±1072,16 olarak belirlendi. Bu sonuç istatistiksel olarak anlamlı(p< 0,05)idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: extracorporeal shoc wave lithotripsy may be harmfull to thekidneys and it is tought that same part of damages to the kidneys may be caused via oxydativestress. We aimed to search the effects of extracorporeal shoc wave lithotripsy on oxydativeparameters in blood and urine with this study.Material and Methods: 20 volunter patients coming our out patients clinic betweenseptember 2010 and january 2010 whose ESWL treatment were planned according touniversal guidelines and 20 healty pearson as control gruop were included the study,nitricoxide (NO), total antioxydant level (TAL), total oxydant level (TOL) malindialdehide (MDA)and total suphydril (t-SH) level measurements were performed in patients group before andafter ESWL in blood, spot and 24 hour urine sample. NO, TAS, TOS, MDA and t-SH levelswere also measured at blood, spot and 24 hours urine in conrtol group.Results: 13 male 7 female in patients group 14 male 6 female in control group were includedinto study. Mean age was 34.3 in patient group 37.4 in control.NO, MDA,TSH,TOS and TASlevels were measured to evaluate oxydative stres. Measured levels were compared in patientgroup before and after ESWL and control group. Blood MDA levels was 1735.56±388.08 incontrol group and 479.87±1072.16 in post ESWL group.