ESWL'de deksmedetomidin-remifentanil ve midazolam-remifentanil infüzyonunun BIS monitorizasyonu ile değerlendirilmesi
The evaluation of dexmedetomidine-remifentanil and midazolam-remifentanil infusions with BIS monitoring, in ESWL
- Tez No: 508489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN APAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yüksek selektif Q-2 agonist bir ilaç olan deksmedetomidin sedatif, anksiyolitik ve analjezik etkilere sahiptir. Bu çalışmada ekstrakorporeal şok dalga litotripsi (ESWL) uygulaması sırasında deksmedetomidin infüzyonunun remifentanil tüketimi üzerine olan etkileri araştırılması amaçlanmıştır. Yerel etik kurulonayı alındıktan sonra böbrek taşları için ESWL tedavisi uygulanan ASA i ve ii sınıfı altmış bilgilendirilmiş hasta çalışmaya alındı. Monitörize anestezi ile BIS ve nazal 0 2 uygulandı. Hastalara randomize olarak sedatif ilaçlardan deksmedetomidin 400 ~g (Grup D, n= 30) , veya midazolam 20 mg (Grup M, n= 30) başlandı. Ilaçlar salin ile sulandırılarak 50 ml'ye tamamlandı. ESWL uygulamasından 5 dakika önce deksmedetomidin 0.5 ~g/kg/sa , veya midazolam 1 mg bolus ve 0.025 mg/kg/sa hızda verildi. Aynı zamanda 0.08 ~g/kg remifentanil bolusunu, 0.05 ~g/kg/ sa infüzyonu takip etti. Hedef BIS değeri >90 olarak belirlendi. Doz ayarlamaları sedasyon ve ağrı skorları ile BIS değerlerine göre yapıld ı. Ağrı vizüel analog skala ile, sedasyon ise dört basamaklı , modifiye Aldrete ve Ramsay sedasyon skorları ile değerlendirildi. Istatistiksel değerlendirmede ANOVA ve Mann-Whitney U testleri kullanıldı. Veriler ortalama ± SD olarak verildi ve p değeri 0.05 olarak kabul edildi. Deksmedetomidin infüzyonu remifentanil gereksinimini azalttı (Grup D: 136,1 ± 18,2 ~g , Grup M: 148,7 ± 18,4 ~g , p= 0.01). Tedavi sırasındaki desatürasyon epizodları (sP02
Özet (Çeviri)
Dexmedetomidine, a highly selective a-2 agonist drug, has sedative, anxiolytic and analgesic properties. It was aimed to determine the effects of dexmedetomidine infusion on remifentanil consumption in extracorporeal shock wave lithotripsy (ESWL), in this study. Sixty consenting ASA class I or II patients with kidney stones undergoing ESWL treatment were recruited to the study after obtaining Local Ethics Committee approval. Monitored anaesthetic care with SiS monitor and nasal O2 were applied. Patients were randomly allocated to receiye one of the sedative drugs, dexmedetomidine 400 I-lg (Group D, n= 30), or midazolam 20 mg (Group M, n= 30). Drugs were diluted in saline, and supplemented to 50 mi. Dexmedetomidine 0.5 I-lg/kg/sa, or midazolam 1 mg bolus followed by 0.025 mg/kg/sa infusion was started 5 min before the ESWL. After remifentanil 0.08 I-lg/kg bolus, 0.05 I-lg/kg/sa infusion was also started concurrently. The target SiS level was determined as >90. Dose adjustments were performed according to the sedation and pain scores, and SIS values. Pain was assessed using visual analogue scale (VAS), recovery and sedation were determined using four rating, modified Aldrete and Ramsay sedation scores. ANOVA and Mann-Whilney U-tesıs were used for statistical analyses. Data were expressed as mean ± SO and p value was considered as 0.05.Dexmedetomidine infusion decreased remifentanil requirements (Group D: 136.1 ± 18.2 ~g , Group M: 148.7 ± 18.4 ~g , p= 0.01). Desaturation episodes during the treatment (sP02