Hospitalize yaşlı hastalarda uyku durumunun, uykunun etkileştiği faktörlerin ve geriatrik sendromlara etkisinin incelenmesi
Evaluation of sleep quality status, associated factors and its effects on geriatric syndromes in hospitalized geriatric patients
  1. Tez No: 508490
  2. Yazar: İPEK AZİZOĞLU ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BALAM YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yaşlanma ile uyku ritmindekayma, daha erken uyanma ve uyku latansında uzama olur. Yatakta geçirilen süreuzar, gece uyanmaları artar, gündüz şekerlemesi vardır. Toplam uyku süresi, nonREM ve REM uykusu azalır. Yetersiz uyku kalp hastalıkları, diyabet, depresyon, düşme, deliryum, bozulmuş kognisyon, demans ve düşük hayat kalitesi için bir risk faktörüdür. Artmış morbidite ve mortalitenin bir habercisidir. Bu çalışmada hospitalize edilen yaşlı hastalarda uyku hastalıklarının ve etkileştiği faktörlerin ölçümünün kolay uygulanabilir yöntemlerle tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Ağustos 2017 ile Ocak 2018 arasında Hacettepe İç Hastalıkları Servisleri'nde yatışı yapılan 54'ü kadın, 47'si erkek toplam 101 hasta dahil edildi. Bir hafta sonraki değerlendirmeye 73 kişi alınabildi. Hastaların uyku kalitesi ölçümleri yatışları sırasında Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Uykusuzluk Şiddeti İndeksi (UŞI) kullanılarak yapıldı. Hastalara kapsamlı geriatrik değerlendirme testleri ve Charlson Komorbidite Skoru uygulandı. Komorbid hastalıkları, kullandığı ilaçları ve hastanede yapılan tahliller kaydedildi. Hastalar PUKI'ye göre ve UŞI'ye göre 'insomnia yok' ve 'insomnia var' olmak üzere 2 gruba ayrılarak incelendi. Kapsamlı geriatrik değerlendirmeye göre Katz puanın düşük olması (p:0,029) ve MNA'nın düşük olması (p:0,029) insomnia ile ilişkili bulundu. İlaçlardan da diuretikler (p:0,044) ve inhalerler (p:0,017) insomnia arasında ilişki vardı. PUKI ölçeğinde insomnianın kronik hastalıklardan astım ile ilişkili olduğu görüldü (p:0,016).
Özet (Çeviri)
With aging, sleep rythm shifts, waking up early and increased sleep latency are seen. Time spent in bed is increased, night awakening and napping are frequent. Total sleep time, non REM and REM sleep are decreased.Older people with sleep problems have increased risk of heart failure, diabetes mellitus, depression, falls, dementia, delirium, impaired cognition and low quality of life. Sleep problems is a predictor of high morbidity and mortality. In this research our aim was to diagnose sleep disorders and their associated factors in older patients who are hospitalized at internal medicine wards by using practical methods and evaluate poor health outcomes. One hundred and one patients aged 65 years and over (54 female and 47 male) were included between August 2017 and September 2018. Seventy three patients were included at the second interview 1 week later. Sleep quality and insomnia were assessed by Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQ) and Insomnia Severity Index (ISI). Comprehensive geriatric assesment tests and Charlson Comorbidity Index were performed. Comorbidities, medications and laboratory results were recorded. Patients were divided into two different groups according to PSQ and ISI scores, as insomnia present and absent. After comprehensive geriatric assesment, lower score of Katz (p:0,045) and lower score of MNA-sf (p:0,025) were found to be related to insomnia significantly. Patients using diuretics (p:0,044) and inhalers (p:0,017) had significantly higher scores on PSQ that means insomnia. At PSQ scale presence of asthma (p:0,016) within the chronic diseases were related to insomnia.