Yerel bilgisayar ağlarında iletim hattına erişim protokolleri ve performans analizleri
  1. Tez No: 50850
  2. Yazar: METİN ZONTUL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yerel bilgisayar ağlarında (LAN) kullanılan iletim hattına erişim protokollerinin performans analizleri yapılmıştır. Protokol performansları matematiksel olarak ortaya konmuştur. Ayrıca, protokol performans grafikleri verilmiş ve protokollerin hangi şartlarda iyi ve kötü performans verdikleri belirlenmiştir. Birinci bölümde, LAN'larn bilgisayar ağlan arasındaki yeri ve LAN'larn çıkış fikri ortaya konmaktadır. Ayrıca, bu çalışmanın amacı ve gerekliliği hakkında bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde, LAN teknolojisi ve standartları hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca, topoloji ve iletim hatlarının LAN performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yani, LAN'lann fiziksel özellikleri ve parametreleri irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, LAN'larda kullanılan iletim hattına erişim protokolleri analiz edilmiştir. Bu protokollerin gerekliliği ortaya konmuş ve iletim hattının istasyonlarca paylaşılması matematiksel olarak izah edilmiştir. Protokol performansları matematiksel olarak analiz edildikten sonra, performans grafikleri çizilmiştir. Bu grafikler, MATCAD matematik yazılımı ile elde edilmiştir. Ayrıca, bazı matematiksel ifadelerin çözümleri bu yazılım ile doğrulanmıştır. Son bölümde, LAN'larda kullanılan iletim hattına erişim protokolleri, performanslarına göre karşılaştırılmış ve hangi protokollerin hangi şartlarda verimli olacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the performance analysis of the medium access protocols used in local area networks (LAN) has been carried out. The protocols' performances have been investigated mathematically. Also, the protocols' performance graphics have been given and it has been determined that under what conditions the protocols gave good and bad results. In the first part, the place of LANs in computer networks and the emerging idea of LANs have been mentioned. In addition, Information about the objectives and necessity of this study has been given. In the second part, it has been mentioned about LAN technology and standards. Also, the effects of LAN topology and medium on LAN performance have been investigated. That is, the physical properties and parameters of LANs have been examined. In the third part, the medium access protocols used in LANs have been analyzed. The necessity of these protocols has been explained and medium sharing by stations has been shown mathematically. After analyzing protocol performances mathematically, their performance's graphics have been plotted. These graphics have been obtained by means of MATCAD software. Also, some mathematical expressions have been verified by means of this software. In the final part, the medium access protocols of LANs have been compared according to the their performances and it has been explained that under which conditions these protocols were efficient.