Optik geribeslemeli yarıiletken lazer diyodun volterra serisi ile modellenmesi
  1. Tez No: 50849
  2. Yazar: REMZİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KENAN DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada harici boşluklu lazer diyod (LD) modellemesi yapılarak sistemin nonlineer denklemleri ilk defa Volterra serisi kullanılarak çözülmüştür. Yapılan analizde, Volterra transfer fonksiyonlan çıkarılırken Volterra çekirdeklerinin hesaplanmasında harmonik giriş (PROBING) metodu esas alınmıştır. Bunun yanında harici boşluklu LD intermodülasyon distorsiyonu (IMD) ve ikinci harmonik distorsiyonu (2HD) ifadelerine de yeni bir yaklaşım getirilmiştir. Birinci bölümde lazerin tarihçesi, elde edilişi, çeşitleri ve lazer diyodun sınıflandırılması ve çalışmanın amacı verilmiştir. îkinci bölümde, yarıiletken lazer diyod teorisi ve enerji band yapılan kısaca açıklanarak lazer diyod denklemleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, harici boşluklu sistemin özellikleri incelenerek sistemin denklemleri tanımlanarak kararlılık analizleri verilmiştir. Dördüncü bölümde, Volterra serisi verilerek nonlineer sistemin giriş-çıkış arasındaki ilişkiler elde edilmiştir. Modellemede kullanılan harmonik giriş metodunun özellikleri açıklanmıştır. Ayrıca serinin elektronik devrelere uygulanabilirliği bu bölümde verilmiştir. Beşinci bölümde ise, harici optik geribeslemeli sistemin Volterra transfer fonksiyonunun hesaplanmasında kullanılacak olan eşitlikler verilerek, çekirdeklerin ve Volterra transfer fonksiyonunun hesaplanmasında kullanılan harmonik giriş metodu denklemlere uygulanmıştır. Hesaplanan çekirdeklerin frekans düzleminde kararlılık analizleri yapılmıştır. Ayrıca LD ve harici optik geribeslemeli LD transfer fonksiyonlarının frekans tepkiside çıkarılmıştır. Harici optik geribeslemeli LD'un IMD ve 2HD ifadelerine de yeni bir yaklaşım getirilmiştir. Son bölümde ise, gerek kararlılık analizleri ve gerekse elde edilen IMD ve 2HD ifadelerinin sonuçlan yorumlanarak, harici optik geribeslemeli LD'un normal LD Iere göre daha iyi sonuç verdiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study external cavity laser diode (LD) has been modelled. As a novelty, for the first time the nonlineer equations of the modelled system are solved by using Volterra series. At the analysis, while deriving Volterra transfer function, -in calculating Volterra kernels the harmonic input method has been used. In addition to a new approach have been presented both for the external feedback LD's intermodulation distortion (IMD) and the second harmonic (2HD) distortion. In the first section, a brief history of laser, the way of obtainig it has been given and a classification of lasers and laser diodes has been made. In the second chapter, a brief explanation of semiconductor laser diode theory, and diode equations have been presented. In the third chapter, the properties of external optical feedback system have been examined and the equations of the system are given. Also steady state stability of the system has been examined. In the fourth chapter, the theory of the Volterra series is explained followed by the relationship between the input-output of the nonlinear system's by using Volterra series. The properties of probing method which has been used in the modelling are explained. The feasibility of applying the series to electronic circuits is given. In the fifth chapter, the equations that are used in calculating Volterra transfer function of external optical feedback system are given. The harmonic input method which is used in calculating the kernels of Volterra transfer functions has been presented. Calculated kernerls' stability analysis has been made at the frequency plane. Also, the frequency response of the external optical feedback LD and LD has been given. In the last section, an evaluation of the stability analysis, IMD and 2HD revealed that, external optical feedback LD gives better results against the LD's.