Ratlarda mediastinoskopi sonrası mediastinal yapışıklıkların önlenmesinde e vitamini, metilprednizolon ve tenoksikam'ın etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of vitamin e, methylprednisolone and tenoxicam in preventing mediastinal adhesions after mediastinoscopy in rats.
- Tez No: 508537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR SAMİ KARAPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Ratlarda mediastinoskopi sonrası mediastinal yapışıklıkların önlenmesinde E vitamini, metilprednizolon ve tenoksikam'ın etkilerinin karşılaştırılması Amaç: Tıbbi alandaki gelişmelere paralel olarak kanserli hastalarda mediastinal bölgenin mediastinoskopi işlemi ile birden fazla kez değerlendirilmesi gerekliliği artmaktadır. Remediastinoskopi adı verilen bu işlem, önceki cerrahi girişimler sonucu oluşan fibrozis ve adezyonlar nedeniyle güçlük arzetmektedir. Adezyon önleyici etkili, kolay uygulanır ve güvenilir ajan arayışları sürmektedir. Bu kapsamda çalışmamızda ratlarda mediastinoskopi sonrası mediastinal yapışıklıkların önlenmesinde E vitamini, metilprednizolon ve tenoksikamın etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ratlar randomize olarak her birinde 6 denek bulunan 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna yalnızca mediastinal cerrahi prosedür uygulanırken E vitamini, metilprednizolon ve tenoksikam gruplarına cerrahi prosedür ve ilgili ilaç uygulandı. Denekler sakrifiye edildikten sonra dokular histopatolojik olarak incelendi ve fibrozis açısından skorlandı. Bulgular: Gruplar arasında postoperatif fibrozis oluşma oranları ve ortalama fibrozis skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Bununla birlikte kontrol grubundaki tüm deneklerde postoperatif fibrozis görülürken, E vitamini grubunda 3, metilprednizolon grubunda 3 ve tenoksikam grubunda 1 denekte fibrozisin oluşmadığı gözlendi. E vitamini, metilprednizolon ve tenoksikam gruplarının ortalama fibrozis skorları (sırasıyla 0,50±0,55, 0,67±0,82 ve 0,83±0,41) kontrol grubununkine (1,33±0,52) kıyasla daha düşük olarak saptandı. Sonuç: Mediastinoskopi sonrası mediastinal yapışıklıkların önlenmesinde E vitamini, metilprednizolon ve tenoksikamın etkilerini değerlendirdiğimiz bu çalışmada gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmasa da klinik olarak dikkate alınabilecek fibrozis önleyici bulgular elde ettiğimizi söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Comparison of the effects of vitamin E, methylprednisolone and tenoxicam in preventing mediastinal adhesions after mediastinoscopy in rats Background/Aim: In parallel with the developments in the fields of medicine, the requirement of multiple examination of the mediastinal region using mediastinoscopy in cancer patients is increasing. This procedure, which is called remediastinoscopy, causes difficulties due to fibrosis and adhesions resulting from previous surgeries. The search for an easily applicable and reliable agent that has adhesion-inhibiting effect is ongoing. Within this scope, in the present study, it was aimed to investigate the effects of vitamin E, methylprednisolone, and tenoxicam in preventing mediastinal adhesions after mediastinoscopy in rats. Materials and Methods: Rats were randomly divided into 4 groups, with 6 subjects in each. While only the mediastinal surgical procedure was performed in the control group, the surgical procedure and the relevant drugs were performed in the vitamin E, methylprednisolone, and tenoxicam groups. After the subjects were sacrificed, the tissues were examined histopathologically and fibrosis was scored. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of the rate of postoperative fibrosis formation and the mean fibrosis scores. While postoperative fibrosis was observed in all subjects in the control group, fibrosis was not observed in 3 subjects in the vitamin E group, in 3 subjects in the methylprednisolone group, and in 1 subject in the tenoxicam group. The mean fibrosis scores of the vitamin E, methylprednisolone, and tenoxicam groups (0.50±0.55, 0.67±0.82, and 0.83±0.41, respectively) were found to be lower as compared to those of the control group (1.33±0.52). Conclusion: Although there was no statistically significant difference between the groups in the present study, in which we evaluated the effects of vitamin E, methylprednisolone, and tenoxicam in preventing mediastinal adhesions after mediastinoscopy, it can be suggested that our findings on fibrosis prevention can be considered clinically important.