Tendon kökenli kök hücre ile yağ doku kökenli kök hücrenin, hücrelerinden arındırılmış amniyotik membran ile kullanılmasının tendon iyileşmesi ve peritendinöz adezyona etkisinin araştırılması
Effects of decellulerised amniotic membrane impregnated with adipose derived mesenchymal stem cell and/or tendon derived mesencymal stem cell in tendon healing
- Tez No: 508564
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM CANTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde tendon yaralanmaları ile oldukça sık karşılaşılmaktadır. Yaralanan tendon onarımı doğru şekilde yapılsa dahi karşılaşılan önemli problemler peritendinöz yapışıklık (tendon etrafında yapışıklık) gelişmesi ve tendon iyileşmesindeki gecikmedir. Bu sorunlar çoğu zaman hayat kalitesini etkileyebilecek düzeyde sakatlıklar oluşturabilmektedirler. Son zamanlarda kök hücre tedavisindeki gelişmeler tendon yapışıklıklarını önleyici ve/veya iyileşmesini hızlandırılabileceğini düşündürmüştür. Bu nedenle tendon kökenli mezenkimal kök hücre ile yağ doku kökenli mezenkimal kök hücrenin, hücrelerinden arındırılmış amniyotik membran ile beraber kullanılmasının tendon iyileşmesine ve peritendinöz adezyona etkilerinin araştırılması amaçlandı. Her grupta 14 denek olacak şekilde toplam 5 grupta 70 adet dişi Wistar-Albino sıçan kullanıldı. Sıçanların sağ bacaklarındaki aşil tendonu kesilip onarıldıktan sonra 1. grupta tendon onarımı sonrası ek hiçbir işlem uygulanmadı. 2. grupta tendon onarım sahası hücrelerinden arındırılmış amniyotik membran (HAAM) ile sarıldı. 3. grupta tendon onarım sahası yağ doku kaynaklı mezenkimal kök hücre (YKMKH) ekilmiş HAAM ile sarıldı. 4. grupta tendon onarım sahası tendonkökenli kök hücre (TKKH) ekilmiş HAAM ile sarıldı. 5. grupta tendononarım sahası YKMKH ve TKKH ekilmiş HAAM ile sarılarak bütün sıçanlarda cilt primer onarıldı. 1. ayda sıçanlar sakrifiye edilip aşil tendonunun onarım yapılan kısmı biyomekanik ve histolopatolojik inceleme için eksize edildi. Çalışma sonucunda ortaya çıkan biyomekanik ve histolojik veriler birbirleri ile paralellik göstererek en iyi sonuçların tendon kaynaklı kök hücrelerin kullanıldığı grupta olduğunu, bunu sırası ile hibrit kök hücrelerin kullanıldığı grubun ve yağ kökenli mezenkimal kök hücrelerin kullanıldığı grubun takip ettiği gösterildi. Bu bulgular kök hücrelerin uygulanacakları dokudan elde edilmesinin daha yararlı olacağı tezini desteklemektedir. Hibrit kullanılan grubun sonuçlarının farklı kaynaklardan gelen kök hücrelerin sonuçlarının arasında bir değer vermesi azalan tendon kaynaklı kök hücrelerin sayısı ile açıklanabilmektedir. Hibrit kullanımının etkisinin daha net aydınlatılabilmesi için tendon kaynaklı kök hücre sayısı azaltılmadan konulacak yağ kaynaklı kök hücrelerin oluşturduğu bir çalışmanın daha yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Even after all precotions in occupational health, tendon injuries are still quite often. Even if a tendon repair is conducted in a correct way, there will still be some crucial problems such as peritendinous adhesion formation and delayed tendon healing. These problems can usually cause disabilities that can affect the overall quality of a patient's life. Recent advances in stem cell therapy have hinted at the accelerated healing of a tendon and the prevention of peritendinous adhesion formation. Because of that, it has been aimed to analyze the best stem cell source for tendon repair and the effect of coexistence of adipose derived mesenchymal stem cell and tendon derived mesencymal stem cell. Effects of each indivdual stem cells and effect of thier coexistence on peritendinous adhesion and tendon healing were investigated. 70 female Wistar rats divided into five groups, with each group comprising 14 test subjects. After right leg achilles tendon of each rat had been cut and repaired, no further operations were performed in the first group. In the second group, the repaired tendon area was wrapped with decellularised amniotic membrane (DAM). In the third group, the repaired area was wrapped with DAM that was seeded with adipose-derived mesenchymal stem cells (ADMSC). In the fourth group, the repaired tendon area was wrapped with DAM that was seeded with tendon derived stem cell (TDSC). In the fifth group, the repaired tendon area was wrapped with DAM that was seeded with ADMSC and TDSC. All primary repairs on rats were concluded. After a postoperative follow up that lasted for a month, rats were sacrificed, and the repaired achilles tendons were excised. The specimens obtained were examined for biomechanical (tensile strength test) and morphological analyses. Both the biomechanical and the histological data demonstrated the same findings. Although results of the stem cells groups were better than that of control groups, the results obtained from the groups with tendon derived stem cells were better than that of ADMSC group. As the number of tendons derived stem cells in the groups decreases the healing parameters changes accordingly. Therefore, these findings support the thesis that the more the stem cells are obtained from similar tissues to be operated, the better results will be in terms of tissue regeneration and healing. In order to clarify the whole picture about hybrid use of stem cells, two groups with the same number of tendon derived stem cells should be compared while one group has additional fat derived stem cells.