Miyofasyal ağrı sendromunda kuru iğne ve trombositten zengin plazma uygulamalarının klinik etkilerinin karşılaştırılması
Compari̇son of the cli̇ni̇cal effects of platelet ri̇ch plasma and dry needli̇ng treatments of myofasci̇al pai̇n syndrome
  1. Tez No: 508565
  2. Yazar: ZEYNEP YAYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT EDİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Miyofasyal ağrı sendromu (MAS) tedavisinde, plateletten zengin plazma(PRP) ve kuru iğneleme tedavisinin klinik etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya trapez kasındaki tetik noktalara bağlı olarak gelişen miyofasyal ağrı sendromlu 60 hasta (40 kadın, 20 erkek) alındı. Hastalar randomize olarak 30'ar kişilik 2 gruba ayrıldı: Kuru iğneleme grubu, PRP enjeksiyonu yapılan grup. Hastalara 3 hafta arayla iki kez enjeksiyon yapıldı. Hastaları değerlendirme kriteri olarak; vizüel analog skala üzerinden ağrı derecesi (VAS), algometrik ölçümle saptanan tetik noktanın basınç ağrı eşiği, genel yaşam kalitesi ölçeği olarak kısa form-36 (SF-36), psikolojik durum ölçeği olarak Beck depresyon ölçeği kullanıldı. Tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi için VAS ve tetik nokta basınç ağrı eşiğinin ölçümleri klinik olarak, enjeksiyon öncesi ve enjeksiyondan 5 gün sonra, Beck depresyon skalası ve SF-36 tedavi öncesi ve 2. enjeksiyondan 5 gün sonra kullanıldı. Kuru iğne grubuna 3 hafta arayla 2 defa tetik noktalara 0.25x25 mm'lik steril akupunktur iğnesi uygulandı. PRP grubuna 3 hafta arayla 2 defa herbir tetik noktaya 0.5 ml PRP 21 gauge enjektör ucuyla uygulandı. Bulgular: Çalışmamızda her iki grupta da VAS skorunda ileri düzeyde anlamlı düşüş olduğu görülmüştür. Kuru iğneleme grubunda tetik nokta basınç ağrı eşiğindeki artış 2. enjeksiyon öncesi ve 2. enjeksiyondan 5 gün sonra ileri düzeyde anlamlı iken PRP grubunda tetik nokta basınç ağrı eşiğinde düşüş gözlenmiştir. Beck depresyon skorunda kuru iğneleme grubundaki düşüş anlamlı iken PRP grubunda anlamlı bulunmamıştır. Kuru iğneleme grubunda SF-36'nın ağrı ve sosyal fonksiyon skorlarında anlamlı artış mevcutken, PRP grubunda ağrı, genel sağlık, mental skorlarda artış anlamlı bulunmuştur. Dönemler arası parametre farkları gruplar arasında incelendiğinde kuru iğne grubunda ilk enjeksiyondan 5 gün sonra bakılan VAS farkı anlamlı, 2. enjeksiyon öncesi ve 2. enjeksiyondan 5 gün sonra ölçülen tetik nokta basınç ağrı eşiği farkı ileri düzeyde anlamlı iken, PRP grubunda SF-36'nın genel sağlık skoru farkının anlamlı olduğu görülmüştür. Sonuç: Bu çalışmada tedavide kullandığımız her iki yöntem de etkili olmakla birlikte, kuru iğnelemenin klinik etkinliğinin daha fazla olduğunu, kuru iğneleme uygulamasının maliyet açısından daha uygun olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim:The objective of this study was to evaluate the effects of dry needling and platelet rich plasma(PRP) injection in the treatment of myofascial pain syndrome. Methods:60 patients (40 women, 10 men), having trigger points in the trapezius muscle diagnosed as myofascial pain syndrome were included in this randomized, single blind, comparative study. Patients were randomized into two treatment groups namely dry needling and PRP injection group. Each group consisted of 30 patients. Dry needling and PRP injection was applied by 0.25x25 mm sterile acupuncture needles once in 3 weeks. In PRP injection group, 0.5 ml PRP was injected to each trigger point with 21 gauge injection needle. Treatment efficacy was evaluated clinically before injection and 5 days later. Evaluated parameters were VAS (Visual Analog Scale), pain with trigger point pressure, general well-being by short form-36 (SF- 36) and Beck Depression Inventory (BDI). Results:Statistically significant improvements were observed in VAS in all two treatment groups. Before second injection and five days later, elevation of pressure threshold of the trigger points in the dry nedling group was significant. Pressure threshold of the trigger points in the PRP group decreased. İmprovement of BDI score was significant in dry needling group, but not in the PRP group. In the dry needling group, improvement of pain and social function(SF-36 subgroups) were significant. In the PRP group, improvement of pain, general health and mental scores were significant. The differences between examination between groups were evaluated and in dry needling group, according to initation, VAS difference which measured five days later after first injection, the difference of pressure threshold of the trigger points before second injection and five days later after second injection were significant. In PRP group according to initation, the difference of general health score was significant. Conclusions:In this study we observed both of methods which we used for treatment were effective in this disorder. But we think dry needling is more effective clinically. So we suggest that dry needling should be the preffered treatment method when cost effectivity and clinical effectiveness are considered.