Varfarin alamayan non-valvüler atriyal fibrilasyon hastalarında enoxaparin'in emboli profilaksisinde etkinliği: Retrospektif bir analiz
The effectiveness of enoxaparin in nonvalvular atrial fibrillation patients who can't take warfari̇n
  1. Tez No: 508563
  2. Yazar: HÜMEYRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DİLEK AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Süleyman Demirel Üniversitesi İç Hastalıkları Geriatri Bilim Dalı'nda 2005-2013 yılları arasında yatışı sırasında izlediğimiz ≥65 yaş, NVAF'li hastalardan varfarin kullanamadağı için enoksaparin önerilen 36 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların enoksaparin önerilen tarihten değerlendirme veya vefat tarihine kadar geçen süre içerisinde tromboembolizm, kanama ve ölüm olayları; ilk yatışlarındaki komorbiditeleri (Charlson Komorbidite indeksi), tromboembolizm riskleri (CHA2DSVASc skoru), kanama riskleri (HASBLED skoru); ayrıca yatış ve ölüm/anket tarihlerindeki fonksiyonel (Barthel ve Lawton ölçeği), mental durum ve iletişim becerileri (Lawton ve SMAF ölçekleri) bizzat hasta ve yakınlarına ulaşılarak değerlendirildi. Ortalama CHA2DSVASc skoru 4,8, CHADS2 skoru 2,6 ve HASBLED skoru 2 olan, hasta grubumuzun takipte, %22,2'si tromboembolik olay geçirirken; %5,6'sı ciddi (retroperitoneal ve üst gastrointestinal sistem kanama), %2,8'i hafif kanama (travmatik cilt altı hematom) geçirdi. Ortalama 15.7 aylık takip süresi için hesaplanan 100 hasta yılı başına olay sayısı embolik olay için 17, ölüm için 49, ciddi kanama için 4.2 idi. Çalışmada tedavi uyumu sadece hastaların üçte birinde söz konusuydu. Embolik olay oranı tedaviyi aksatan grupta (8/24) aksatmayan gruptan (0/12) daha yüksek olup bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı (P=0.0334). Benzer şekilde ölüm oranı da tedaviyi aksatan grupta daha yüksek olup (18/24 e karşın 5/12); fark istatistiksel anlamlılığa yakındı (P=0,714). Kanama ve ağır kanama oranlarında ise anlamlı bir fark saptanmadı. Tedaviyi aksatmayan grupta Barthel skorunda artış (11,5±20 puan) saptanırken aksatan grupta azalma (-1,56± 30,41) saptandı. Her iki grupta da Lawton ve SMAF skorlarında düşüş olup tedavi aksatan grupta daha belirgindi. Barthel Lawton ve SMAF skorlarındaki değişimler gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılığa ulaşmadı.
Özet (Çeviri)
We retrospectively evaluated a group of 36 patients aged≥65 with NVAF, admitted to Geriatrics Department of Süleyman Demirel University Hospital between 2005-2013 who were prescribed enoxaparin as they could'nt use warfarin. Thromboembolism, bleeding and death were assessed from time of admission to time of final evaluation/death. Patient comorbidities (Charlson Comorbidity Index), thromboembolism risk (CHA2DSVASc Score) and bleeding risk (HASBLED Score) were evaluated for time of admission. Functional (Barthel and Lawton Scales), mental and communication abilities (Lawton and SMAF Scales) were assessed for time of admission and final evaluation/death. By contacting patients and caregivers (trough phone &home visits). The group had a mean CHA2DSVASC score of 4,8, CHADS2 score of 2,6, HASBLED score of 2. Overall 22,2% had a thromboembolic event, 5,6% had major bleeding (retroperitoneal and upper gastrointestinal), 2,8% had minor bleeding (superficial haematom) during 15,7 month follow-up. Event rates for 100 patient-years were 17 for thromboembolism, 49 for death, 4,2 for major bleeding. Only 1/3 patients were compliant with treathment. The rate of thromboembolism was greater in uncompliant (8/24) compared to compliant (0/12) patients (p=0,0334). Mortality rate also seemed to be higher in the uncompliant (18/24) compared to compliant (5/12) patients (p=0,054). Overall and major bleeding rates were not different. An increase in Barthel score (11,5±20) was detected in compliant group whereas the score decreased in uncompliant group (-1,56± 30,41). Both groups seemed to experience a fall in SMAF and Lawton scores which was more pronounced in the uncompliant group. None of the changes in Barthel, Lawton and SMAF scores were significantly different between groups.