Rat aşil tendon keskin yaralanmasında izole fibrin yapıştırıcı ve fibrin yapıştırıcıyla birlikte kullanılan adipoz doku kökenli kök hücrenin sinerjistik etkisinin karşılaştırılması:histolojik ve biyomekanik çalışma
Comparison of the synergistic effect of adipose tissue-deried stem cell used with isolated fibrin glue and fibrin glue in rat achilles tendon sharp injury: histological and biomechanical study
- Tez No: 908240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ŞİBAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tendon kesileri günlük pratikte sık karşılaşılan acil servis olguları arasındadır. Tendon iyileşmesindeki kısıtlılıklar ve sorunlar birçok çalışmanın konusu olmaktadır. Cerrahi onarım teknikleri ve fizik tedavi modalitelerinde sona yaklaşılması nedeniyle son dönemde yapılan çalışmalarda biyolojik modülasyonların üzerinde durulmaktadır. Son yıllarda fibrin yapıştırıcı ve çeşitli dokulardan elde edilen kök hücrelerin ayrı ayrı kullanımlarının tendon iyileşmesine olumlu katkıda bulunduğunu raporlayan çok sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmada fibrin yapıştırıcı ve adipoz kökenli kök hücrenin birlikte kullanımının tendon iyileşmesi üzerindeki sinerjistik etkisini belirlemek için fibrin yapıştırıcının tek başına ve adipoz kökenli kök hücreyle birlikte kullanımı karşılaştırılmıştır. Çalışmada 30 adet erkek Sprague-Dawley türü rat kullanıldı. Ratlar her bir grupta 10 adet olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Tüm deney gruplarında sol aşil tendonu total olarak kesildi. Tendon kesileri Grup 1'de sadece dikişle; Grup 2'de fibrin yapıştırıcı ve dikiş ile; Grup 3'te dikiş, fibrin yapıştırıcı ve adipoz kökenli kök hücre ile onarıldı. Her gruptan randomize 4 rat histolojik değerlendirme için 21. günde, kalan 6 rat ise biyomekanik değerlendirme için 28. günde sakrifiye edildi. Çıkarılan aşil tendonları histopatolojik ve biyomekanik olarak incelendi. Tendon iyileşmesinde kök hücrenin fibrin yapıştırıcıyla birlikte uygulanması, tek başına cerrahi onarım ve cerrahi onarım ile fibrin yapıştırıcının birlikte uygulanmasına göre tüm histopatolojik değerlendirmelerde daha olumlu sonuç vermiştir. Biyomekanik incelemelerde kök hücre grubunda ortalama maksimum yük skoru kontrol grubu ve fibrin yapıştırıcı grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak tendon onarımlarında cerrahi onarıma ek olarak fibrin yapıştırıcı ve adipoz kökenli kök hücrenin birlikte kullanılmasının sinerjistik etkisi sadece cerrahi onarım yapılan ya da sadece fibrin yapıştırıcı kullanılan gruba göre biyomekanik ve histolojik iyileşme üzerinde anlamlı derecede olumlu etki oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Tendon injuries are among the common cases encountered in daily practice in emergency departments. Limitations and issues in tendon healing have been the subject of many studies. Due to nearing completion in surgical repair techniques and physical therapy modalities, recent studies have focused on biological modulation. In recent years, numerous studies have reported that the separate use of fibrin glue and stem cells derived from various tissues positively contributes to tendon healing. This study aimed to determine the synergistic effect of the combined use of fibrin glue and adipose-derived stem cells on tendon healing by comparing the use of fibrin glue alone and in conjunction with adipose-derived stem cells. In the study, 30 male Sprague-Dawley rats were used. The rats were divided into three groups, each containing 10 rats. In all experimental groups, the left Achilles tendon was completely cut. Tendon repairs were performed as follows: In Group 1, only sutures were used; in Group 2, fibrin glue and sutures were used; and in Group 3, sutures, fibrin glue, and adipose-derived stem cells were used. Four rats from each group were randomly selected for histological evaluation on the 21st day, while the remaining six rats were sacrificed for biomechanical evaluation on the 28th day. The excised Achilles tendons were examined histopathologically and biomechanically. The application of stem cells in conjunction with fibrin glue in tendon healing yielded more favorable results in all histopathological evaluations compared to surgical repair alone and the combination of surgical repair with fibrin glue. In biomechanical assessments, the average maximum load score in the stem cell group was found to be significantly higher than that of the control group and the fibrin glue group. Consequently, the synergistic effect of using fibrin glue and adipose-derived stem cells in addition to surgical repair had a significantly positive impact on biomechanical and histological healing compared to the groups receiving only surgical repair or only fibrin glue.