Yüzme egzersizinin genç erkeklerde solunum fonksiyonları ve solunum kaslarına akut, kronik ve kombine etkileri
Acute, chronic and combined effects of swimming on pulmonary functions and respiratory muscles in young men
  1. Tez No: 508579
  2. Yazar: ÖMER FARUK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yapmış olduğumuz bu çalışmada amaç, yüzme egzersizinin solunum fonksiyonlarına ve solunum kaslarına akut, kronik ve kombine etkilerini belirlemektir. Bu amaç ile 30 genç erkek (15 deney grubu, 15 kontrol grubu) çalışmaya dahil edilmiş ve deney grubuna 8 hafta süre ile yüzme egzersizi uygulanmıştır. Deney grubu 8 haftalık periyottan bir gün önce ve bir gün sonra 100m serbest stil yüzme performansı sergilemiştir. Deney grubunun yüzme performansından hemen önce ve hemen sonra, kontrol grubunun ise 8 haftanın başında ve sonunda solunum fonksiyonları ve solunum kas kuvvetleri ölçülmüştür. Elde edilen veriler Repeated Measures One Way ANOVA, LSD, Independent Sample T test ve Paired Sample T testleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is determination of acute, chronic and combined effects of swimming on pulmonary functions and respiratory muscles. For this purpose, 30 young male (15 experimental group, and 15 controls) participated in this project. Experimental group participated in 8-week swimming training program and performed one day after and before of 8-week, 100m swimming performance. Immediately before and after swimming performance for experimental group, before and after of 8-week period for control group, pulmonary functions and respiratory muscle strength were measured. Obtained data were analyzed with Repeated Measures One Way ANOVA, LSD, Independent Sample T test and Paired Sample T tests.