İnspiratuar kas antrenmanının Down sendromlu bireylerde solunum fonksiyonları ve solunum kas kuvvetine etkisi
Effect of inspiratuary muscle training on inspiratory fonctions and inspiratory muscle strength in down sydrome
  1. Tez No: 508581
  2. Yazar: MEHMET VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı inspiratuar kas antrenmanının down sendromlu bireylerde solunum fonksiyonları ve solunum kas kuvvetine etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla 9 deney, 7 kontrol grubu olmak üzere 16 down sendromlu birey çalışmaya katılmıştır. Deney grubuna 4 hafta ve haftada 5 gün inspiratuar kas antrenman cihazı ile solunum kası antrenmanı yaptırılmıştır. Her iki gruba da 4 haftalık periyotun öncesinde ve sonrasında solunum kas kuvveti (maksimal inspiratuar basınç, MIP) ve solunum fonksiyon testleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir. Ortalamalar 2x2 mixed faktör ANOVA ve LSD düzeltme testleri ile yüzdesel değişim ortalamaları Mann Whitney U testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the effect of inspiratory muscle training on respiratory functions and respiratory strength in individuals with down syndrome. For this purpose, 16 subjects participated in the study as to be 9 experiments and 7 control groups. The experiment group was trained for 4 weeks 5 days a week with inspiratory muscle training device. In both groups, respiratory functions and respiratory muscle strength testing were performed before and after the training period. The SPSS 22.0 program was used for analyzing obtained data. The means were examined 2x2 mixed factor ANOVA and LSD correction test, and means of percentage changes analyzed with Man Whitney U test. In the result of the statistical analysis, a significant change was found in the respiratory functions and respiratory muscle strength in the experimental group end of the 4 weeks training period.