Hint tiyatrosu'nda Bhasa'nın yeri ve önemi
Bhasa's place and significance in India theatre
- Tez No: 508614
- Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hindoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan tiyatro neredeyse tüm toplumlarda ve medeniyetlerde görülmüştür. Bu medeniyetlerden biri olan Hint'te de tiyatro yaklaşık olarak MÖ 1500'lere kadar dayandırılmıştır. Hint Tiyatrosu'nun bu kadar eski olması ve Türkçede Bhāsa ile ilgili özellikli bir çalışmanın olmaması bizi bu konuyu araştırmaya sevk etmiştir.Ele aldığımız bu çalışma giriş, iki ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmuştur. Tezimizin giriş kısmında genel olarak Sanskṛt Tiyatro (Klasik Dönem) tarihine değinerek bu dönemde tiyatro sanatında kullanılan birkaç kural hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Bhāsa'nın tarihi, eserlerinin özellikleri ve kullanmış olduğu bazı tiyatro teknikleri ele alınmıştır. İkinci bölümde Bhāsa'ya atfedilen on üç eser detaylı bir şekilde incelenmiş ve onun Dāridraçārudattam eseri ile Şūdraka'nın Mṛççhakaṭikā eseri karşılaştırılmıştır. Sonuç kısmında ise çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The theater, which is as old as human history, is seen in almost all societies and civilizations. In India, one of these civilizations, the theater was dated about 1500 BC. Although the History of Indian theater is so old, there is no specific work on Bhāsa in Turkish Language. This case prompted to us our thesis entitled“Bhās's Place, Significance and Works in India Theatre”. This work consists of an introduction and two chapters. At the introduction of our thesis was informed making a mention of general history of Sanskṛt Theatre (Classical Period), about the few rules used in the theatre art. In the first chapter was handled Bhāsa's date, characteristics of his works and some of his theatre techniques. In the second chapter was examined in detail thirteen works attributed to Bhāsa and his Dāridraçārudattam was compared with Şūdraka's Mṛççhakaṭikā. In the conclusion, a general evaluation of the study was made.