Aerodinamik yüklerin bilgisayar destekli ölçümü
Computer aided measurement of aerodynamic loads
- Tez No: 50862
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ALTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
IV ÖZET Bu tez çalışmasında, çeşitli cisimlere hava içerisinde hareketleri sırasında etki eden aerodinamik kuvvet ve momentlerin ölçülmesi ve bu cisimlerin aerodinamik karakteristikle rinin elde edilmesi için, bilgisayar destekli bir enstrüman sistemi tasarlanarak gerçekleştirilmiştir. Veri alma hızı oldukça yüksek olan bu sistemle, gerçek zamanlı ölçme yapılabilmektedir. Çalışma donanım ve yazılım olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Yapılan çalışmanın temel teori ve prensiplerinin ele alındığı birinci bölümde, çalışmanın amacı ve kapsamından bahsedildikten sonra, konuyla ilgili genel aerodinamik bilgiler verilmiştir. ikinci bölümde veri elde etme (DA; data acquisition) sistemleri ve temel enstrüman yapılan anlatıldıktan sonra, aerodinamik yüklerin ölçümünde kullanılan deney düzeneği verilmiş ve gerçekleştirilen sistemin elektronik donanımın ayrıntıları üzerinde durulmuştur. Ayrıca çalışmada kullanılan DA kartının yapısı ve programlanması ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Kartın yazılım sürücüsüne ait bazı önemli parametre ve fonksiyonlar da burada verilmiştir. Çalışmanın bir diğer önemli bölümü de yazılımdır. Üçüncü bölümde, bu donanım için gerekli olan PASCAL programlama dilinde hazırlanmış program anlatılmıştır. Programın akış diyagramı verildikten sonra, ayrıntılı olarak programın çalışması ve bu arada programın kullanımı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, a computer aided instrument system for determining of aerodynamic forces and moments acting on various objects during their motions in the air and for obtaining of aerodynamic characteristics of these objects has been designed and implemented. This system enables us to make real-time measurement due to the high data acquisition rate. The study consists of two parts as hardware and software. The first chapter covers basic theory and principles of the study. The aim and contents of this study are outlined and general aerodynamic knowledge about the subject is then reviewed briefly. In chapter two, data acquisition systems and the structures of basic instruments are first introduced. The experimental system used to measure aerodynamic loads is then given and the electronic hardware of the system is explained. In addition, the structure and programming of the data acquisition board are expressed in details. Some important parameters and functions of the software driver of the board are also given in this chapter. In chapter three, another important part of this study, which is the software implementation, is described. The software required for hardware implementation is explained in details.